Ztepilý strom, dub zimní. (Franz Eugen Köhler, Köhler's Medizinal-Pflanzen/ Volné dílo)
Ztepilý strom, dub zimní. (Franz Eugen Köhler, Köhler's Medizinal-Pflanzen/ Volné dílo)

Ztepilý strom, dub zimní nebo letní, býval od nepaměti symbolem síly. Bývá rovněž považován za krále lesních stromů.

Germáni i Slované považovali dub za posvátný strom. S duby bylo spojeno vícero náboženských a pohanských rituálů a těšily se velké úctě. Dlouhověkost dubu byla opěvována v lidových písních, pověstech i starých bájích. Dubové listy a žaludy dodnes zdobí odznaky lesníků.

Duby náleží mezi nejrozšířenější stromy v Evropě, dorůstají do majestátních rozměrů a dožívají se úctyhodného věku – stovky a někdy i tisíc let. Dub byl vysazován také pro zpevňování hrází rybníků, daří se mu ve vápenité půdě, kde roste jako majestátný solitér nebo vytváří doubravy (doubrava nebo dubina = dubový les).

Zatímco dub letní se s oblibou používá při dřevo-výrobě, dub zimní slouží jako zdroj léčivé síly. Léčivou částí dubu je především jeho kůra, jejíž léčebný úspěch spočívá ve velkém obsahu tříslovin, kterých má až 20%. Účinnou látkou je Quercus cortex.

Dříve se k léčení používaly dubové listy, ty však v sobě nemají dostatečný obsah léčivých látek jako kůra. Kromě listí se dříve užívaly také duběnky, kulaté útvary na listech. Z duběnek se připravoval lék proti tyfu; ve formě prášku, odvaru nebo výluhu se aplikovaly na krvácející rány nebo zanícenou kůži.

Ze žaludů, plodů stromu, se vařila „káva“, která působila jako posilující a dezinfekční nápoj. Účinkovala pro očištění organismu, proti vnitřním zánětům, posilovala krvetvorbu. V dobách hladu se žaludy dokonce pražily a mlely na mouku, kterou byl vynahrazován potravinový nedostatek.

Jak sbíráme dubovou kůru

Kůru z dubu můžeme sbírat z mladých větví a kmínků, když je hladká a tzv. zrcadlová. Sloupává se brzy zjara, kdy ve stromu stoupá míza a listy ještě nevyrašily. Nejlépe samozřejmě ze stromů, které jsou určeny ke kácení.

Abychom se vyhnuli dilematu, kde sloupnout kůru, bude pro nás jednodušší koupit si kůru a její výtažky přímo v lékárně. V lékárně dostaneme nejen sušenou dubovou kůru, ale také prášek z dubové kůry a gel.

Účinky:

Dubová kůra léčí nejen kožní záněty a hemeroidy, ale má schopnost tlumit a účinně zastavovat krvácení. Ženy bude jistě zajímat, že může působit i ke zmírnění nadměrného menstruačního krvácení. Jako přírodní produkt má jen nepatrné množství nežádoucích účinků. Pokud bychom se (vnitřně) předávkovali jejím odvarem, mohl by nám způsobit zvracení. Při rozumném použití můžeme odvarem zastavit střevní katar a průjem.

Používána je pro vnitřní i vnější aplikaci, jako odvar i jako obklad. Vyniká svým dezinfekčním a svíravým účinkem. Gel z lékárny můžeme aplikovat přímo, a nemusíme se zdržovat vařením a cezením kůry. Gelem můžeme nahradit i sedací koupele, pomáhá také proti mykózám kůže, proti pocení nohou a na drobné popáleniny.

Vnější použití odvaru z dubové kůry spočívá v tom, že odvar aplikujeme jako obklad, k oplachování nebo ke koupeli.

Použití:

Čaj z kůry:  1 čajová lžička na šálek vody, mírně povařit a nechat ustát. Můžeme vypít  2-3 šálky denně.

Prášek z kůry: 2-5x denně vzít na špičku nože a zapít vodou při střevních katarech a průjmech.

Zevní použití – odvar: 50 g kůry na 1 litr vody nebo 3 polévkové lžíce na 1/2 litru vody, vařit 5 minut. Poté používat, jak je uvedeno výše.

Zdroje: Léčivé stromy a keře podle bylináře Pavla, darius.cz, lekarna.cz 

 

Čtěte také:

Léčivé rostliny: Lopuch - pomůže s ledvinovými kameny a ischiasem

Česnek: Přírodní antibiotikum

Lněné semínko může zachránit život, dokazuje studie měření vysokého tlaku