20130118 seminka
Lněné semínko, ať zlaté či hnědé, šrotované, celé nebo jako olej: vždycky je to dar přírody pro naše zdraví. (Sonja Flesch-Reiss)

Kdo do jídla přidává lněná semínka, snižuje si vysoký krevní tlak a dělá pro sebe něco dobrého. Vysoký tlak je rizikovým faktorem pro mnohá chronická onemocnění, proto i zde platí, že je dobré to vyzkoušet.

V listopadu 2012 byla americké kardiologické společnosti „American Heart Association Scientific Sessions“ představena studie, při níž pokus s podáváním lněných semínek vykazoval dobré výsledky dokonce i u extrémně ohrožených pacientů s arteriosklerózou. Arterioskleróza (kornatění tepen) je plíživé onemocnění cév se závažnými důsledky jako srdeční infarkt, mozková mrtvice a cévní onemocnění s usazeninami v cévních stěnách s následkem kornatění cév. Tato ztvrdnutí pak snižují jejich elasticitu, která je právě zapotřebí především u vysokého tlaku. V tomto nepružném stavu se mohou cévy protrhnout nebo ucpat (trombóza). 

Jak informoval lékařský časopis Medscape, autorovi šestiměsíční studie Dr. Delfinu Rodriguezovi z kubánské univerzitní nemocnice Holguin se podařilo prokázat, že už denní dávka 30 gramů drcených lněných semínek, podávaná pacientům s periferním cévním onemocněním, signifikantně snížila vysoký krevní tlak.

Po šesti měsících podávání klesl systolický krevní tlak průměrně o 10mm Hg a diastolický o 7mm Hg. U pacientů s onemocněním aterosklerózy končetinových tepen spojený s vysokým krevním tlakem klesl krevní tlak systolický i diastolický o 15mm Hg. U skupiny s placebem se krevní tlak lehce zvýšil o ~ 3mmHg. Studie probíhala na celkem 110 pacientech, z nichž trpělo 75 % na vysoký krevní tlak.

Správná strava snižuje krevní tlak

Dr. Rodriguezovi se podařilo prokázat účinek drcených lněných semínek na snížení vysokého krevního tlaku, a to ve velké míře. Z výsledků vyvodil, že dávka drcených lněných semínek může snížit riziko mozkové mrtvice o 50 procent a o 30 procent riziko srdečního infarktu. 

V Medscape je Rodriguez citován: „Lněné semínko je obzvlášť lákavá strategie při kontrole krevního tlaku v hospodářsky znevýhodněných regionech i zemích. Vliv lněných semínek na snížení krevního tlaku je srovnatelný s účinky medikamentů na snížení tlaku a dietními opatřeními jako je málo solit či snížit nadváhu.“

Rodriguez rovněž upozornil, že už studie na zvířatech prokázala protizánětlivý a proti-arytmický účinek drcených lněných semínek. Lněné semínko současně zabraňuje cirkulaci cholesterolu a trans-tuků v krvi.

„Lněné semínko má různé komponenty, jako alfa-kyselinu linoleovou, omega-3 mastné kyseliny, lignan a vlákninu, které mají synergistický účinek,“ vysvětluje lékař. Omega-3 mastné kyseliny obsažené ve lněném semínku působí v tlustém střevu na tvorbu fyto-estrogenu, jehož množství se zdesetinásobí. Tento jev nebyl u skupiny s placebem zaznamenán.

Jednoletá studie

Celá studie trvala jeden rok. Pacienti směli jíst bagety, muffiny a housky se lněnými semínky, zatímco kontrolní skupina dostávala to samé, avšak bez lněných semínek. 

Dr. Rodriguez a jeho autorský tým pracují na ověřování, jaký podíl lněného semínka mohl zapříčinit takový pokles krevního tlaku.

Doporučení

Lněná semínka lze koupit v supermarketu, v drogerii, v bio-obchodech a prodávají se celá nebo drcená. Celá slouží na podporu trávení a drcená pro výše popsané efekty. Existuje hnědá a zlatá varianta. V odborných kruzích upřednostňují zlatou variantu. Ve větším množství se používá i k nasycení, například jako plnivo pro proteinové nápoje. Také kulturisti sází na lněné semínko, protože podle zkušeností pomáhá držet hladinu krevního cukru, protože příjem živin probíhá zpomaleně. Dále zvyšuje podíl omega-3 mastných kyselin, alfa-kyseliny linoleové a díky zvýšené tvorbě fyto-estrogenu podporuje hormonální rovnováhu. 

Kdo chce bez rizika učinit něco pro své zdraví a dostatečně pije, tedy nejméně 2 l tekutiny denně, může lněné semínko konzumovat v každé formě. Kdo si myslí, že nedokáže vypít tolik tekutin, může si vypomoci osvědčeným lněným olejem, pokud možno v bio kvalitě, i tak udělá něco dobrého pro své zdraví. 

Lněná semínka bývají v chlebu, v houskách, může se jimi posypat müsli, dát do jogurtu, tvarohu či na salát. Dokonce můžeme vyrobit i chutný knäckebrot. (recept u Ketoforum.de)

V dietě proti rakovině je k snídani doporučován lněný olej ve spojení s tvarohem bohatým na proteiny, se sýrem cottage nebo bílým jogurtem. Také známá strava olejově-bílkovinná podle biochemičky Johanny Budwig žije a padá s kvalitou lněného oleje. V krátkosti ještě návod:

125 g tvarohu, sýru cottage nebo bílého jogurtu smíchat se 3 lžícemi lněného oleje a přidat čerstvé ovoce a trochu medu; nebo slaná varianta s pestem či ajvarem. Dobrou chuť. 

small Germany