Ilustrační foto. (Mattlavin/flickr)
Ilustrační foto. (Mattlavin/flickr)

Kdo z vás je sportovec, ať už profesionál nebo amatér, anebo jen někdo, kdo tvrdě fyzicky pracuje, pak oves je přesně to, co vaše tělo potřebuje, aby se dostalo k hranicím svých možností.

Výzkum prováděný v Austrálii ukázal, že atleti, kteří v průběhu tří týdnů jedli potravu bohatou na oves, zaznamenali čtyřprocentní nárůst výdrže. Alespoň se to tak píše v Encyklopedii léčivých rostlin. Je to částečně díky tomu, že ovesné zrno je obdařeno slušným množstvím vitamínu B a E a minerály, jako železo, draslík a vápník. Tato kombinace zpevňuje a stimuluje svalstvo a nervy, které tyto svaly zásobují.

U ovsa se prokázalo, že snižuje hladinu cholesterolu a obsahuje snadno stravitelný zdroj rostlinných bílkovin. To se hodí zejména vegetariánům. Oves se dá konzumovat v podobě muesli (müsli), kaše, buchty, ale i čaje. Výhodou ovsa je, že má méně lepku než ostatní lepkové zrniny, proto mnoho lidí, kteří mají s lepkem problémy, mohou oves bez problémů jíst. Co se týče potravinových alergií, v USA je alergie na pšeničné výrobky na druhém místě hned za alergií na kravské mléko.

Samozřejmě, že přínos každé potraviny zavisí na tom, jak a kde se pěstovala, jak je čerstvá a jakým způsobem se upravuje. Potraviny pěstované v dnešních zeminách vykazují daleko méně vitamínů a minerálních látek, než tomu bylo u našich dávných předků. A to ani nemluvíme o chemických polutantech z moderního zemědělství. Studie amerického ministerstva zemědělství indikuje, že hladina živin v potravinách pěstovaných v americké půdě se snížila od roku 1914 do roku 1997 až o 96 procent u některých minerálů a až o 43 procent u některých vitamínů. Dobrou zprávou je, že nejméně zasaženy těmito změnami jsou obiloviny, a mezi nimi je jasným výhercem oves.

Nejlépe je používat zrna anebo hrubé ovesné vločky. Čím jemnější jsou, tím víc byly zpracovány a tím menší bude jejich nutriční hodnota. Už vás slyším naříkat, že uvařit celozrnný oves trvá věky. A máte pravdu. Naši předkové oves tradičně drtili a pak ho nechali přes noc namočit. Švýcaři například zrna namáčejí ve vodě smíchané s malým množstvím jogurtové kultury, čímž se dosáhne lepší stravitelnosti. Ovesné vločky si zachovávají většinu výživné hodnoty celých zrn, a přitom jejich vaření zabere daleko méně času.

Nejlepší je přirozeně koupit si bio-oves. A zase vás slyším, jak říkáte, že to bude moc drahé! A máte pravdu. Ale když zvážíte, že organicky pěstované obiloviny, zelenina a ovoce vykazují dvakrát větší hodnoty živin než ty obyčejné, které prošly různými pesticidy a chemickými hnojivy, možná svůj názor změníte. Pokud si spočítáte cenu za živinu, pak vám dokonce vyjde, že bio potraviny mohou být i levnější, neboť zpravidla nestojí dvakrát víc.

Oves je však výborný nejen jako potravina, ale také jako bylina. A bylina velice užitečná patřící do kategorie zklidňujících. Bylinkáři používají ovesná stébla ve formě výtažků. Stébla jsou bohatá hlavně na křemen. Tento nerost je nutný pro silný a výkonný nervový systém, pro energii nutnou k pohybu v ledvinách a ve střevech a také pro silné kosti, vlasy, zuby a nehty.

I když ovesná strava může prospět každému, nejvíce se hodí pro typy, co rádi vyrážejí do přírody, a pro sportovce, kteří se neustále snaží přesáhnout hranice své výdrže. Zrovna tak to ale mohou být námořníci bojující s extrémními výkyvy počasí nebo dělníci vykonávající den co den těžkou manuální práci. Oves může pomoci dodat nejen potřebnou energii a výkonnost, dokáže také pomoci ve snadnějším usnutí, když se svaly těžko uvolňují po námaze.

Pokud se těžko zotavujete z fyzicky náročného tréninku, pak hrnek čaje z ovesných stébel může být přesně to, co potřebujete. A nezapomeňme na rostoucí děti, které potřebují protein k vytváření tělesné tkáně a vitamín E k optimálnímu dělení buňek. To všechno najdou v ovsu. Pokud si myslíte, že by vám mohla tato rostlina pomoci léčebně, poraďte se se svým bylinářem.

Luke Hughes je bylinkář a pěstitel z australského Sydney.

 

small United Kingdom

 

Čtěte také:

Recepty - Bleskurychlý flapjack