Jiří Paroubek na představení Shen Yun 2. dubna 2013 v Kongresovém centru Praha. (Kamil Rakyta/ Epoch Times ČR)
Jiří Paroubek na představení Shen Yun 2. dubna 2013 v Kongresovém centru Praha. (Kamil Rakyta/ Epoch Times ČR)

Newyorský umělecký soubor Shen Yun Performing Arts, který si klade za cíl obnovit hluboký odkaz pěti tisíc let původní tradiční čínské kultury, vystoupil 2. a 3. dubna v Kongresovém centru Praha.

Soubor založili čínští umělci v New Yorku, kde mohou svobodně tvořit nezávisle na čínském režimu. Soubor Shen Yun si vytvářel umělecké renomé po dobu posledních šesti let, kdy sklízel ovace na jevištích prestižních divadelních scén ve Spojených státech, Evropě, Asii a Austrálii.

Jádrem jeho vystoupení je klasický čínský tanec, jenž se vyvíjel po tisíce let a jehož prvky později převzala řada jiných uměleckých směrů.

Na první večerní představení do hlediště usedli také manželé Paroubkovi, kteří byli s čínskou kulturou již obeznámeni ze studií a cest po Číně.

Jiří Paroubek, bývalý premiér české vlády, po představení Shen Yun řekl: „Myslím, že to bylo krásné představení. Když jsem byl v Pekingu, viděl jsem dvakrát čínskou operu. Tohle bylo také na vynikající úrovni. Je potřeba si uvědomit, že čínská kultura má pětitisíciletou tradici, a to je ohromné a to každý musí obdivovat a cenit.“

Jeho žena Petra Paroubková o představení říká: „Už před patnácti lety jsem se na vysoké škole spřátelila se sinology a oni mě k čínské kultuře přivedli. Viděla jsem představení moderního baletu z Tchaj-wanu, viděla jsem klasickou čínskou operu, takže pro mě to bylo něco, co jsem z kulturního hlediska už znala a vždy mě to fascinuje. Jednak miluji klasický čínský tanec a také tradiční čínskou kulturu. Takže zvonkohra, ukázky z Opičího krále a podobně, to mě vždy fascinuje.“

Paní Paroubková také vnímá přastarou čínskou kulturu jako velmi inspirativní. „Když se podíváme do čínských dějin, tak jak tradice taoismu, tak buddhismu, a tolerance jednoho s druhým by nás mohly inspirovat. Myslím, že by nás mohla inspirovat ta tolerance a síla, která tam v tom duchovnu kdysi byla.“

Bývalý premiér také dodal, že představení naplnilo jeho očekávání. „Čekal jsem, jaké to bude, a nezklamalo mě to. Přišel jsem rád a určitě se k tomuto žánru rád vrátím. Uvědomil jsem si, jak ohromné jsou dějiny Číny. Je dobré si čas od času připomenout její pětitisíciletou historii.“

 

České osobnosti hovoří o Shen Yun

Video poskytla Televize NTD

 

Klasický čínský tanec vznikl z bojových umění, která předváděli císařští vojáci na dvoře čínského císaře. Následně se tříbil několik tisíc let a zahrnuje například také techniky, které dnes známe jako akrobacii, avšak původně pochází z klasického čínského tance.

Soubor Shen Yun Performing Arts kvůli restrikcím čínského režimu nemůže na území Čínské lidové republiky vystupovat. Čínský režim se také po celém světě snaží představení soboru narušovat a překazit jejich vystoupení.

Milovníci a znalci čínské kultury považují projekt Shen Yun za počátek renesance prastaré čínské kultury. Umělci ze Shen Yun věří, že jednoho dne vystoupí i v pevninské Číně, kde předají svým krajanům ztracený odkaz pět tisíc let staré čínské kultury. V Číně vládlo dvacet dynastií, které čínskou kulturu obohatily o různé způsoby odívání, tance, architektury a myšlení.

20130402 shen yun praha2
Shen Yun zavítal po pěti letech znovu do pražského Kongresového centra. (Kamil Rakyta/Epoch Times ČR)

 

Čtěte také:

Shen Yun v Praze zazářil a české osobnosti nešetřily chválou

Byl to ohromný zážitek! Vyjádření touhy po udržení kultury a jejím rozvoji, říká bývalý ministr

Baletní mistr Vlastimil Harapes: Shen Yun je opravdu mimořádný zážitek! (video)

Shen Yun obdivován v Praze i druhý večer. Svět ducha pozvedá hlavu, říká ředitel ÚSTRu

Shen Yun je jedinečné představení, nesmírně kultivovaná záležitost, říká Daniel Herman

O Shen Yun v Praze s Jitkou Hosprovou: Bylo to impozantní představení, říká přední česká violistka