Daniel Herman, ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů, na představení Shen Yun 3.4. v Kongresovém centru Praha. (Peter Jonaštík/Epoch Times ČR)
Daniel Herman, ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů, na představení Shen Yun 3.4. v Kongresovém centru Praha. (Peter Jonaštík/Epoch Times ČR)

Newyorský umělecký soubor Shen Yun Performing Arts, který si klade za cíl obnovit hluboký odkaz pěti tisíc let původní tradiční čínské kultury, vystoupil 2. a 3. dubna v  Kongresovém centru Praha.

Soubor založili čínští umělci v New Yorku, kde mohou svobodně tvořit nezávisle na čínském režimu. Soubor Shen Yun si vytvářel umělecké renomé po dobu posledních šesti let, kdy sklízel ovace na jevištích prestižních divadelních scén ve Spojených státech, Evropě, Asii a Austrálii. Jádrem jeho vystoupení je klasický čínský tanec, jenž se vyvíjel a tříbil do současné podoby po tisíce let a jehož prvky později převzala řada jiných uměleckých směrů.

Mezi diváky v hledišti pražského Kongresového centra jsme potkali také Daniela Hermana, ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů. Zeptali jsme se jej na jeho zážitky z představení.

 

Jaké jsou vaše pocity z představení?

Je to jedinečné představení. Opravdu musím říci, že to byla nesmírně kultivovaná záležitost. Svět ducha pozvedá hlavu. Opravdu velmi se mi to líbilo.

Byly nějaké konkrétní momenty, které se nejvíce dotkly vašeho srdce?

Ano - kontrast mezi oním duchem a kultivovaným světem, který zvedá hlavu nahoru, a mezi tím primitivismem a brutalismem komunismu. Myslím si, že ten kontrast byl v představení velmi nádherně zobrazen. Závěrečná scéna Naděje byla něco úžasného. Myslím si, že ducha není možné zabít. Ta naděje je silnější než beznaděj, žít je silnější než smrt. To je Poselství.

Jaké jsou vaše dojmy z prvního tance, kde bohové sestupují na Zem?

To se mi velice líbilo. Myslím, že ta interakce mezi světem ducha, mezi světy vertikálními
a horizontálními, je velmi důležitá. Tato symbióza vlastně vytváří plnohodnotný život. Opravdu si myslím, že to bylo velice dobře tím uměleckým prostředkem znázorněno a řečeno. A je to nadčasové. To přesahuje hranice kultur a je to třeba šířit.

Jaké byly vaše pocity při čtení textů písní?

Ti se mi líbilo obrovsky! Poselství, že „rudého ďábla“ je třeba sejmout, dát mu hranice... to je vysoce aktuální v současném světě. Takže moje srdce jásalo.

Existují nějaké hodnoty, inspirace, kterou přináší představení do vašeho každodenního života?

Jednoznačně je to pro mně pohled z kulturně poněkud exotického světa, ale přesto ty hodnoty jsou velmi podobné. Jak říkám, svět ducha, který pozvedá člověku hlavu, je něco, co nás spojuje. Myslím si, že jiné pojetí z kulturně odlišného prostředí, které vlastně hovoří o stejných hodnotách, je velmi inspirativní. Věřím, že duch a jeho poselství se vtěluje do různých kultur, lidi kultivuje vždycky obdobným způsobem. Propojovat lidi dobré vůle, vytvářet tuto synergii je velmi důležité. Právě díky tomuto umění se to určitě daří.

Děkujeme za rozhovor.

 

Čtěte také:

Uvědomil jsem si, jak ohromné jsou dějiny Číny, říká bývalý premiér o Shen Yun

Shen Yun v Praze zazářil a české osobnosti nešetřily chválou

Byl to ohromný zážitek! Vyjádření touhy po udržení kultury a jejím rozvoji, říká bývalý ministr

Bylo to vzrušující, úžasné, neuvěřitelné a odvážné, říká členka představenstva o Shen Yun

O Shen Yun v Praze s Jitkou Hosprovou: Bylo to impozantní představení, říká přední česká violistka