Violistka Jitka Hosprová na představení souboru Shen Yun Performing Arts 3. dubna v Kongresovém centru Praha. (Televize NTD ČR)
Violistka Jitka Hosprová na představení souboru Shen Yun Performing Arts 3. dubna v Kongresovém centru Praha. (Televize NTD ČR)

Newyorský umělecký soubor Shen Yun Performing Arts, který si klade za cíl obnovit hluboký odkaz pěti tisíc let původní tradiční čínské kultury, vystoupil 2. a 3. dubna v Kongresovém centru Praha. O prvních dojmech ze středečního vystoupení jsme si povídali s naší přední violistkou Jitkou Hosprovou, která zhlédla večerní vystoupení.

„Můj dojem je, mohu to říci, impozantní,“ pokyvuje souhlasně hlavou virtuozka. „Bylo to impozantní představení. Promluvila tu na nás čínská kultura a vůbec - hudba, tanec a celý odkaz - ale zároveň jsem velmi vnímala veškerou tu bolest a to naléhavé sdělení, které samozřejmě nebylo možné přehlédnout,“ navazuje na to, jak se soubor ve svých vystoupeních dotýká současné situace potlačování tradičních hodnot v Číně.

„Myslím, že toto je správná cesta, protože většina společnosti stále nevnímá, co všechno se vlastně v Číně děje. Tohle je krásná cesta, jak díky umění,“ zdůrazňuje, „říci něco víc. Myslím, že toto představení to naprosto splnilo.“

 

Jaký máte z představení dojem, co se týče poselství tradiční čínské kultury?

Jitka Hosprová při vystoupení na kocertu v Senátu. (Kamil Rakyta/Velká Epocha)
Jitka Hosprová při vystoupení na kocertu v Senátu. (Kamil Rakyta/ Epoch Times ČR)

„Vnímám to tak, že čínská kultura je velmi vnímavá a citlivá k člověku. Například, opravdu je cítit, jak má vypadat ženský princip, mužský princip – jin a jang. Je velmi dobré, že se to připomíná, protože tyto hodnoty se nám trošku vytrácejí, trošku je to opravdu postaveno na hlavu. Velmi jsem to z toho vnímala a myslím, že když se k tomu Čína vrátí, i my ze západního světa se od nich máme co učit,“ podotýká umělkyně a dodává: „Je krásné si to zase uvědomit – pro mě, jako pro ženu, to byla vyloženě otázka lidství.“

Závěrečný potlesk dlouho neustával a lidem jakoby se ani nechtělo odcházet. Paní Hosprová nebyla výjimkou: „Osobně si myslím, že to nebylo dost. Myslím, že je to skvělé představení. Seděla jsem tam a říkala si, že ještě chci tleskat a chci, aby těch vystoupení bylo víc. Myslím, že to bylo kvůli tomu pocitu a atmosféře - všechno to tam prostě zůstává a vy nechcete z té energie vystoupit.“

Co jako hudebnice soudíte o orchestru Shen Yun a jeho neobyčejném spojení západních a východních nástrojů?

„Je to nádherný zvuk. Něco nového a opravdu dobrého. Je to osvěžení pro můj klasice navyklý sluch.“

Že by snad tedy Shen Yun mohl být inspirací pro uměleckou komunitu?

„Přesně o tom jsem přemýšlela, že by to byla zajímavá cesta, jak se nechat inspirovat a obohatit, třeba tím tonálním systémem. Je to pentatonický hudební systém a je velmi čistý a je bez disonancí, kterými je dnes pověstná klasická hudba jedenadvacátého století,“ vysvětluje.

„Jsem ráda, že jsem tady byla,“ říká virtuozka. „Mnohokrát jsem měla slzy v očích. Bylo to opravdu ze srdce. Zpěv byl ze srdce, hudba a tanec byly tak hluboké a dojemné. Byl to velmi krásný večer,“ uzavírá.

Děkujeme za rozhovor.

 

Video poskytla Televize NTD

 

Violistka Jitka Hosprová na představení souboru Shen Yun Performing Arts 3. dubna v Kongresovém centru Praha. (Televize NTD ČR)
Violistka Jitka Hosprová na představení souboru Shen Yun Performing Arts 3. dubna v Kongresovém centru Praha. (Televize NTD ČR)

 

Čtěte také:

Shen Yun v Praze zazářil a české osobnosti nešetřily chválou

Baletní mistr Vlastimil Harapes: Shen Yun je opravdu mimořádný zážitek! (video)

Uvědomil jsem si, jak ohromné jsou dějiny Číny, říká bývalý premiér o Shen Yun

Shen Yun obdivován v Praze i druhý večer. Svět ducha pozvedá hlavu, říká ředitel ÚSTRu

O Shen Yun v Praze s Jitkou Hosprovou: Bylo to impozantní představení, říká přední česká violistka

Profesionální tanečnice o tanečnících Shen Yun: „Oni doslova létají“

Bylo to vzrušující, úžasné, neuvěřitelné a odvážné, říká členka představenstva o Shen Yun

Je to jedinečné představení, nesmírně kultivovaná záležitost, říká Daniel Herman

Byl to ohromný zážitek! Vyjádření touhy po udržení kultury a jejím rozvoji, říká bývalý ministr

Mistrovství klasického čínského tance je pro mě velkou inspirací a zážitkem, říká Ondřej Černý

Vznešené dědictví. Bylo to fantastické, říká ředitel skupiny Blesk o Shen Yun