Italská firma tvrdí, že přišla s ultra-ekologickým výrobkem, který způsobí revoluci ve světě plastů. (S laskavým svolením Bio-on)
Italská firma tvrdí, že přišla s ultra-ekologickým výrobkem, který způsobí revoluci ve světě plastů. (S laskavým svolením Bio-on)

Italská firma tvrdí, že přišla s ultra-ekologickým výrobkem, který způsobí revoluci ve světě plastů. Materiál má pocházet z rostlinného odpadu.

Společnost Bio-on přišla s PHA, druhem polymeru, který je syntetizován bakterií, která „jí“ odpad z cukrových plodin. Firmu založili Marco Astorri a Guy Cicognani v roce 2007. Začínali od píky, o chemickém průmyslu nevěděli vůbec nic, jelikož předtím vyráběli elektronické součástky. „Strávili jsme měsíce studováním bioplastů. Záměr byl vyrobit nový materiál podobný tradičním plastům,“ vypráví Astorri.

Bioplasty se vyrábí již od začátku devadesátých let a k jejich produkci se používají zemědělské plodiny. Na rozdíl od tradičních polykarbonátových plastů, které se rozkládají tisíc let, se bioplasty rozpadnou za pár měsíců. Problém je ale v tom, že k jejich výrobě, stejně jak je to u biopaliv, je zapotřebí značné množství plodin, které se místo na potraviny používají na výrobu biopaliv a bioplastů. Navíc nejsou příliš kvalitní.

Astorri a jeho spolupracovníci se rozhodli jít úplně ekologickou cestou. K výrobě používají odpad z plodin. Vyvinuli bakterii, která „roste“ s odpadem z cukrové řepy a cukrové třtiny. Podle Astorriho jde o téměř nevyčerpatelný zdroj PHA. O podrobnostech celé výroby se toho však moc neví. Autoři totiž nechtějí zveřejnit nadmíru informací předtím, než projekt odstartuje komerčně, což by mělo být někdy v polovině letošního roku.

„Většina předmětů, které denně používáme, obsahuje plast, a místo toho by mohly být z PHA. Jeho hodnota je tak široká jako jeho využití, od hraček k telefonům, od kreditních karet po balení. Nový materiál je připraven vstoupit do našich životů,“ sebevědomě popisuje Ital.

Paola Fabbriová, která má na starosti technologii materiálů, nastiňuje celý proces: „Tím, že se použije odpad z plodin, nedochází k soutěži s jedlými věcmi. Vlastně místo utrácení peněz za likvidaci všeho toho odpadu se z něj teď může stát surovina.“

Firma svůj produkt patentovala a nazvala Minerv-PHA. V červenci 2012 prošel zkouškami na biologickou rozložitelnost a byl mu udělen patřičný certifikát. Test zároveň prokázal, že materiál má stejnou flexibilitu, sílu a funkčnost jako plast z ropy.

Bio-on slibuje „skutečnou zelenou revoluci“. S italsko-argentinským konglomerátem Teching již plánují stavět výrobní závody, které by Minerv-PHA produkovaly masově.

Přeložil a upravil: Ondřej Horecký small United Kingdom

 

Čtěte také:

Meditace přináší emoční změny v mozku, říkají vědci

K dědictví prastaré čínské kultury patří i pozoruhodné technické vynálezy