20130121 cina
Ilustrační foto. (Ed Jones/AFP/Getty Images)

Skandál kolem odstoupení politického pohlavára Po Si-laje byl pravděpodobně nejdiskutovanější událostí v loňském roce v Číně. Příběh zaujal západní média i běžné Číňany.

Ale politický zápas o boj uvnitř Komunistické strany Číny nebyl jedinou hlavní událostí v roce 2012.

Podíváme se na některé události, které poznamenaly Čínu v roce 2012.

Zaprvé došlo k řadě protestů ve stylu "tohle u domu nechci".

Demonstranti, převážně z řad vysokoškoláků, pochodovali 2. července v ulicích čínského města Š'-fang v provincii S'-čchuan, aby tak protestovali proti zrušení projektu na hutnickou továrnu, která by silně znečišťovala ovzduší.

V tom samém měsíci zasáhly Čínu protesty v provincii Ťiang-su. Tentokrát demonstranti v Čchi-tung protestovali proti znečištění vypouštěnému z papírny do moře.

Protestní hnutí v Číně proti zhoršujícímu se životnímu prostředí sílí. Země zažívá víc a víc protestů organizovaných mladými lidmi, kteří využívají sociální sítě k šíření informací, když přitom v klasické hře kočky s myší svádějí boj s čínskou cenzurou.

Dále se ozývají hlasy, které volají pro reformě čínských pracovních táborů.

V Číně můžete být odsouzeni až ke třem letům odnětí svobody v převýchovných táborech bez řádného procesu. To vedlo k mohutnému zneužívání systému a lidských práv, o čemž informovali bývalí vězni a lidsko-právní skupiny.

Případ paní Tchang Chuej vrhnul světlo na systém pracovních táborů. Tato žena byla v srpnu 2012 odsouzena k 18 měsícům a umístěna do pracovního tábora za to, že žádala o vyšší tresty pro muže, kteří před lety znásilnili její dceru a přinutili ji k prostituci.

Případ paní Tchang Chuej se šířil na čínském internetu a vedl k masovému odsouzení systému pracovních táborů. Na nátlak veřejnosti byla paní Tchang propuštěna.

Další případ zneužívání čínského právního systému, který pobouřil veřejnost, byl z Hongkongu.

V červnu za podivných okolností zemřel pan Li Wang-jang, známý politický vězeň z incidentu na náměstí Nebeského klidu z roku 1989. Byl vězněn více než dvacet let.

Úřady tvrdily, že slepý a nemohoucí Li spáchal sebevraždu oběšením v nemocničním pokoji. Jeho smrt následovala jen několik dní poté, co poskytl rozhovor hongkongské stanici, kde hovořil o svém odhodlání pracovat pro demokracii.

S tímto odůvodněním se obyvatelé Hongkongu nespokojili a k výročí masakru na Tchien-an-men jich dvacet tisíc protestovalo několik dní.

Tento případ upozornil na nedostatky v čínském právním systému a také na obavy, že podobně překroucená spravedlnost se rozšíří i do Hongkongu.

Proti-čínské protesty také zuřily po jmenování nového předsedy vlády Hongkongu. Jeho kritici svolali rozsáhlé demonstrace. Tvrdili, že je neschopný vládnout, a namítali, že má tajné vazby s komunistickými vůdci v Pekingu.

Rok 2012 byl pro běžné Číňany rokem, ve kterém vystupovali proti oficiální propagandě.

Už více jak třináct let je také pronásledována duchovní praxe Falun Gong. Značná část této brutální kampaně je zaměřena na bagatelizování a zneuctění lidí věnujících se této praxi.

V únoru na 500 občanů z provincie Che-pej podepsalo petici bojující za osvobození jednoho příznivce Falun Gongu. Uvedli, že jde o laskavého člověka, což bylo v rozporu s oficiálními prohlášeními.

Občané na petici umístili svoje otisky prstů. Podle čínských zvyklostí to symbolizuje čestné prohlášení.

Tuto petici pak následovali i jiní.

V dopise od mladé dívky z Chej-lung-ťiangu je na 15 tisíc otisků prstů. Chce vyšetřit smrt svého otce, příznivce Falun Gongu, který zemřel ve vězení.

Právníci, kteří zastupují příznivce Falun Gongu u soudu, podotýkají, že toto je stále častější jev. Běžní Číňané už jen tak nepřimhouří oko nad pronásledováním, které trvá od roku 1999, a nebojí se o něm mluvit i na veřejnosti.

A to nás přivádí pravděpodobně k nejpozoruhodnějšímu trendu v Číně – „kyber-advokacii“.

Od protestů organizovaných prostřednictvím sociálních sítí až k hlasům vyzývajícím ke zrušení notoricky známého systému pracovních táborů využívali Číňané v uplynulém roce kyberprostoru k tomu, aby jejich hlasy byly slyšet.

Zatímco vedení strany chce ovládnout komunistické funkcionáře a stoupající nespokojenost obyvatelstva, obyčejní Číňané se obrátili k internetu, lační po informacích a připraveni zvednout hlas.

Po čínském internetu obíhají fotografie pohlavárů opovrhujících bohatstvím, tvrzení o sexuálních deliktech a obrazy společenských témat, jako jsou nucené potraty a nezákonné vystěhování.

Některým uživatelům se loni podařilo uniknout ostřížímu zraku internetové policie. Poslední týden v prosinci však čínští vrcholní představitelé schválili nový zákon, který zpřísňuje kontrolu internetu.

To jsou některé z důležitých událostí, které se odehrály během posledních dvanácti měsíců v Číně.

 

small United Kingdom (video)

 

Čtěte také:

Matka znásilněné dívky odsouzena do čínského pracovního tábora, nyní žádá odškodnění

Čínská média popřela zprávy o zrušení pracovních táborů (video)

Bývalá vězeňkyně pracovního tábora Ma-san-ťia vypovídá o násilném podávání antipsychotik (video)

Obyvatelé Hongkongu protestují proti Svazu mládeže

Hongkongští zákonodárci podporují Falun Gong

Perzekuce Falun Gongu čínským komunistickým režimem: počet úmrtí za rok 2011 (video)

Po Si-laj byl formálně vyloučen z komunistické strany

{jcomments off}