20121124 nove vedeni
Nové vedení Číny. (NTD News)

Reformy – to je to, co komunistická strana tvrdí, že potřebuje, a stejně tak ji k tomu vybízejí i pozorovatelé. Sestava nového vedení však dává najevo, že k žádným výrazným změnám nedojde.

Analytikové uvádějí, že výběr jedinců, jako jsou Čang Te-ťiang, stranický šéf města Čchung-čching, nebo Liou Jün-šan, vedoucí oddělení propagandy, naznačuje, že komunističtí vůdci si volí konzervativnější přístup. Oba dva muži jsou spojenci bývalého vůdce strany Ťiang Ce-mina, který se ze všech sil snažil výběr kandidátů ovlivnit.

„Při pohledu na mocenskou strukturu se ukazuje, že komunistická strana zůstává velmi konzervativní a zpátečnická. Reforma prakticky nepřipadá v úvahu,“ uvedl Li Tchien-siao z Kolumbijské univerzity.

Mezi kandidáty na křeslo ve stálém výboru politbyra se přitom objevili i dva lidé, kteří zastávají liberálnější názory a kteří mohli změny iniciovat. Těmito muži jsou předseda komunistické strany v provincii Kuang-tung Wang Jang a ředitel organizačního oddělení Li Jüan-čchao.
 
„Ti v komunistické straně, kteří se těší dobré pověsti nebo kteří jsou nakloněni reformám nebo liberalizaci, jsou vyřazováni. Člověk má dojem, že komunistická strana je velice neústupná, konzervativní a je to s ní marné.“

Analytikové také zvažují, zda může nastupující vůdce Si Ťin-pching vyřešit problémy, kterým režim čelí. Pozorovatel a publicista Gordon Chang říká, že stejné naděje se vkládaly i do Chu Ťin-tchaa, když přebíral moc. Realita se však nakonec ukázala jiná.

 

Video poskytla Televize NTD

 

„Když se na scéně objeví nový čínský vůdce, vždy jsou tam naděje. Když se vrátíme o deset let nazpět, každý si myslel, že Chu Ťin-tchao bude tím reformátorem. Navíc měl Wen Ťia-paa, který má pověst reformátora, ale podívejte se na to, co se stalo. Je to ta vůbec nejkonzervativnější skupina čínských představitelů. A právě teď ty samé síly, které prosazovaly návrat zpět, ty jsou teď ještě silnější. Takže si myslím, že budeme mít v Pekingu velice těžké období,“ říká Chang.

Čtvrteční oznámení nového vedení přichází po několikaměsíčním intenzivním boji mezi stranickými frakcemi. Současná sestava vypovídá o tom, že Chu Ťin-tchao se nedokázal oprostit od vlivu svého předchůdce Ťiang Ce-mina. Ačkoliv vážně nemocný, Ťiang dokázal prosadit své politické tendence i deset let potom, co odstoupil.

 

Čtěte také:

Čína: Nové stranické vedení symbolizuje konec nadějí na reformy

Čínské vládnoucí kruhy si podle analytiků nepřejí žádné změny

Dalajláma: Pro Čínu neexistuje jiná alternativa než politická reforma

Čína: Jaký je odkaz bývalých vůdců komunistické strany?

Reformy v ČLR: Bude Si Ťin-pching pro Čínu novým Gorbačovem?