20121030 forbes
Časopis Forbes.

Jak se zdá, mají oba kandidáti na prezidenta Spojených států v otázce Číny svou vlastní agendu. Často je reflektováno především téma vzájemného obchodu, do popředí se však začínají dostávat i další otázky, jako například problematika lidských práv a s tím spojené podezření ze státem organizovaného zabíjení vězňů svědomí kvůli prodeji jejich orgánů.

Oběma z těchto témat se před poslední prezidentskou diskusí věnoval bývalý editor časopisu Forbes Eammon Fingleton. Ve svém článku publikovaném na internetu zmiňuje dvě reportáže, které by měli oba kandidáti před formulováním jakékoli politiky vůči Číně vidět.

První video je záznamem rozhovoru s Richardem D'Avenim, který je profesorem věnujícím se strategickým otázkám na Tuck School of Business. D'Aveni zde hovoří o vlivu čínského růstu na americkou ekonomiku a její roli v rámci celosvětového politického systému.

Druhým videem je pak reportáž NTD „Zabíjeni pro orgány: Tajný čínský transplantační byznys“.

V reportáži mluví přední aktivisté věnující se porušování lidských práv a praktikující Falun Gongu, kteří byli v Číně kvůli svému přesvědčení pronásledováni. Společně pak skládají mozaiku transplantačního programu generujícího zisky v řádech stovek milionů dolarů, ve kterém jsou nedobrovolnými dárci žijící a zdraví vězni svědomí.

Celá kauza odebírání orgánů získává stále větší mezinárodní pozornost. 3. října napsalo 106 členů Kongresu USA americkému Ministerstvu zahraničí a žádalo je, aby jim poskytlo veškeré možné údaje o obviněních z odebírání orgánů.


 

Ve svém článku Fingleton ke zmíněným reportážím říká: „Pokud tyto reportáže nedonutí Ameriku vidět etický rozměr čínského růstu, nedonutí ji už nic.“

 Podle Fingeltona obě reportáže zdůrazňují selhání americké snahy pochopit realitu současné Číny. Fingelton v závěru doufá, že si oba prezidentští kandidáti dokáží z reportáží vzít poučení.

 

Video poskytla Televize NTD

 

Čtěte také:

Obama zakázal čínské firmě stavbu větrných elektráren

Perzekuce Falun Gongu čínským komunistickým režimem: počet úmrtí za rok 2011 (video)

Transplantační chirurgové se zabývají nuceným získáváním orgánů v Číně (video)