Skupina transplantačních chirurgů ve Filadelfii na Americkém kongresu transplantace pro rok 2011. (Screenshot/Televize NTD)
Skupina transplantačních chirurgů ve Filadelfii na Americkém kongresu transplantace pro rok 2011. (Screenshot/Televize NTD)

FILADELFIE, 10. května - Skupina transplantačních chirurgů se sešla ve Filadelfii na společném Americkém transplantačním kongresu pro rok 2011, jež byl první od roku 2006. Experti na sjezdu vyjádřili své znepokojení nad nuceným získáváním orgánů.

Nařčení, že Čínský režim vraždí politické vězně pro jejich orgány, vedlo k mezinárodnímu vyšetřování. Pořadatelé kongresu „Doktoři proti nucenému získávání orgánů" přizvali k proslovu kanadského právníka pro lidská práva, Davida Matase. Matas a jeho kolega, právní zástupce David Kilgour vedli vyšetřování nuceného získávání orgánů od politických vězňů v Číně. Mnohé z těchto obětí se věnují čínskou vládou pronásledované duchovní praxi Falun Gong.

 

Video poskytla Televize NTD

 

Matas předložil důkazy z jejich vyšetřování, včetně přepisů telefonických rozhovorů mezi vyšetřovateli vystupujícími jako lidé poptávající dárcovský orgán, dotazující se čínských doktorů na živé orgány.

„Volající: Chceme nové, ještě živé. Dr. Dai: Všichni jsou živí, všichni živí. Volající: Kolik transplantací živých orgánů jste udělal? Dr. Dai: Dosud asi 400 až 500 případů. Vaše jediná starost bude připravit peníze, dostatek peněz a přijít sem. Volající: Kolik to bude stát? Dr. Dai: Pokud vše půjde podle plánu, je to přibližně 150 tisíc až 200 tisíc čínských yuánů. Volající: Jak dlouho budu muset čekat? Dr. Dai: Potřebuji zjistit vaši krevní skupinu. Pokud přijedete sem, mohu to vše pro vás udělat během jednoho týdne. Volající: Slyšel jsem, že některé orgány pocházejí od praktikujících Falun Gongu, ti jsou velmi zdraví. Dr. Dai: Ano, i od nich. Nemohu vám o tom říci více přes telefon," přednesl na kongresu David Matas, právník za lidská práva a spoluautor vyšetřovatelské zprávy 'Bloody Harvest'.

Lékařský ředitel programu transplantace ledvin na Kalifornské univerzitě v Los Angeles, doktor Gabriel Danovitch říká, že mezinárodní sdružení pro transplantace toho musí udělat více, aby zastavili získávání orgánů od popravených vězňů.

„Jen říkám, že pokud nic neuděláme, že když my nic neuděláme, potom budeme vinni také my," myslí si Dr. Gabriel Danovitch, Lékařský ředitel programu transplantace ledvin na Kalifornské univerzitě v Los Angeles.

Mnoho lékařských expertů, kteří se účastnili panelové diskuse, vyjádřilo osobní odsouzení čínského režimu za násilné odebírání orgánů politickým vězňům.

„Je to velice podobné nacistickému Německu během druhé světové války. Myslím si, že je to ohavné. A domnívám se, že svět by se měl probudit," míní Kate Tranotti, lékařská výzkumnice na Kalifornské univerzitě v Los Angeles.

„Každý rozuměl, že je tu jeden závažný problém. A ten zní, že pokud je použití orgánů od popravených vězňů proti lékařské etice, potom získávání živých orgánů od praktikujících Falun Gongu je jasnou vraždou a zločinem. Domnívám se, že tato myšlenka je nezaměnitelná," sdělil psychiatr Yang Jinrui.

Během diskuse byl dán také podnět pro mezinárodní farmaceutické společnosti, aby se podílely na boji proti nelegálním transplantacím a zastavily testování léčiv na pacientech, kteří obdrželi orgány z neidentifikovatelných zdrojů z Číny.

 

Související články:

Vyšetřovací zpráva Kilgoura a Matase - Krvavá sklizeň

Krádeže lidských orgánů politickým vězňům v Číně nenecháme zamést pod koberec

Transplantace: David Kilgour - zabíjení praktikujících Falun Gongu pro peníze