20121003 hacker2
Ilustrační foto. (NTD News)

Kybernetický útok na zabezpečenou americkou vládní počítačovou síť potvrdil obavu, že se čínští hackeři pokoušejí získat přístup k tajným informacím týkajících se obrany.

K útoku došlo v září pomocí spear phisingu – to je e-mail s přílohou nebo odkazem, který vede na zavirované webové stránky. Za původce útoku byl označen počítačový server v Číně.

Televizní kanál Fox News oznámil, že podle nejmenovaného zdroje byl e-mail poslán někomu z Komunikační agentury Bílého domu. Zaměstnanec e-mail otevřel, což bylo v rozporu s protokolem, ale oznámil, že útoku bylo zabráněno. Agentura je zodpovědná za vnitřní komunikaci Bílého domu, ale i za širší komunikaci řídící jaderné příkazy. Nejmenovaný úředník Bílého domu řekl tiskové agentuře, že nic nenasvědčuje tomu, že by útočník získal jakoukoli informaci.

Během své zářijové návštěvy Pekingu vyjádřil ministr obrany Spojených národů Leon Panetta obavu nad otázkou kybernetických válek. Nazval ji „potenciálním bojištěm budoucnosti“ a speciálně poukazoval na kybernetické útoky pocházející z Číny. Řekl, že s čínskými vůdci zahájil diskusi na téma mezinárodních pravidel a standardů pro kybernetickou válku, ale jeho slova nenásledovaly žádné konkrétní kroky.

Zmiňovaný kybernetický útok na Bílý dům není přímo spojován s čínským režimem. Zveřejněné dokumenty Lidové osvobozenecké armády však ukazují, že kybernetické útoky jsou součástí čínské vojenské strategie.

Video poskytla Televize NTD

small United Kingdom

 

Čtěte také:

Kybernetické schopnosti čínské armády představují pro USA vážnou hrozbu

Kybernetická studená válka je stále nebezpečnější

Kybernetické hrozby se celosvětově stupňují

Informační válka, kybernetické útoky a rostoucí hrozba insiderů

Kybernetické útoky jsou stále důmyslnější