20090708-kybervalka
Kybernetické útoky mohou přerušit i chod hlavních velkoměst světa. (Ondřej Horecký/ Velká Epocha)
Jaderná válka sice v tomto momentě nehrozí, ale ta kybernetická ano a ta je schopna zastavit hlavní velkoměsta světa, říká expert na bezpečnost.

Doktor Paul Monk, bývalý analytik australské Defense Intelligence Organization (Organizace zpravodajské služby pro obranu) pro východní Asii uvádí, že počítačové systémy podepírají fungování naší společnosti, ovlivňujíc všechno od bankovnictví, dopravních sítí, nemocnic až po elektrické rozvodné sítě. Na tyto systémy se nyní nově zaměřují nejenom bezpečností složky Austrálie, ale i všech ostatních zemí. 

„Je dnes naprosto jasné, že se koná určitý druh závodu v kybernetickém zbrojení, který má za úkol jak data sbírat a zabezpečit je, tak také být schopen zaútočit nebo obránit ty nesčetné klíčové funkce současné společnosti,“ prozradil Dr. Monk našemu deníku The Epoch Times.

„Domnívám se, že to teprve začíná pár lidem docházet, že tohle je něco velmi, velmi odlišného od atomových zbraní, ale následky mohou být vskutku velmi, velmi zničující.“

Američtí bezpečnostní pracovníci začátkem letošního roku oznámili, že státem sponzorovaní hackeři se probourali do počítačů, které jsou kritické pro funkčnost elektrické sítě Spojených států, a nainstalovali kontrolní programy, jež by jim umožnily dramaticky narušit její fungování.

„Závažnost toho, co vidíme, je úplně mimo jakékoliv tabulky a grafy... většina rozhodující infrastruktury v USA byla do kořene infiltrována najatými hráči,“ reagoval Tom Kellermann, člen Komise Spojených států pro kybernetickou bezpečnost a poradce amerického prezidenta Baracka Obamy.

Šéfové britské zpravodajské služby si rovněž povšimli rostoucích kybernetických útoků na britské telekomunikační podniky a jejich služby. Nevídaným krokem bylo prohlášení pracovníků zpravodajských služeb, ve kterém označili Huawei, čínského telekomunikačního giganta stojícího za BT, hlavními britskými telekomunikacemi, jako hrozbu, která je schopná zasáhnout kritické služby, jako dodávky elektřiny, jídla a vody, uveřejnil deník News Limited.

Dr. Monk objasňuje, že je všeobecně  známo,  že Rusko a Čína mají na svědomí většinu kybernetických útoků, ale oficiální místa z obou zemí to trvale popírají.

„Je nesmírně těžké uvěřit, že to není koordinovaná snaha vojenských sil, ale tím, jak se to snaží prostřednictvím zástupce zamaskovat, jak nejlépe umí, se problém jen zdůrazňuje,“ pokračuje.

Když došlo k útokům na Twin Tower v New Yorku, otevřela se celá nová oblast možností pro útoky, poznamenává Dr. Monk, a v sázce je toho teď víc.

„Obecná kategorie rizikových oblastí se spíše rozšiřuje, než zužuje, a to kvůli rychlým pokrokům v technologiích, objemu peněz v komunikacích ve světě a faktu, že spousta para-států (opaky legitimních států) se může k takovýmto věcem dostat.“

Dr. Monk má za to, že zvyšující se útoky na veřejné služby, jako např. elektrické sítě, jsou pokusná cvičení a dá se očekávat, že jejich komplikovanost v budoucnosti poroste.

„Řekl bych, že to, co jsme doposud viděli ohledně manipulace elektrických sítí, jsou jen lehké zkoušky, které mají zjistit, jak mohutné je opevnění. Takže nám tu vyvstává celá spousta zajímavých otázek.“

I když neexistuje žádný jasný důkaz kybernetického útoku na australské veřejné služby,
státní zástupce Robert McLelland přiznává, že Austrálie kybernetickým útokům podrobena je a poukazuje na to, že kybernetická špionáž vyvolává rostoucí znepokojení.

„Hrozba pro bezpečnost Australanů a naše národní zájmy nepochází jen z terorismu, ale také z věcí, jako jsou kybernetické útoky a činy, které mohou narušit správné fungování naší vlády a ekonomiky,“ zmínil se letos v proslovu na výroční Národní bezpečnostní konferenci v Sydney.

Kybernetická válka se ve skutečnosti stala tak důležitou oblastí znepokojení, že se vlády Austrálie, Velké Británie, Nového Zélandu, Kanady a USA vloni daly dohromady, aby vyzkoušely pevnost kritických infrastruktur v operaci Cyber Storm II (Kybernetická bouře II), největšího dosud podniknutého cvičení pro případ kybernetické války.

Mezi účastníky z Austrálie byly nejenom vládní organizace, jako ASIO, Centrelink a Defense Signals Directorate, ale také členové soukromých sektorů včetně Microsoftu, Commonwealth Bank, Optus, Westpac, Woodside Energy a Australské burzy cenných papírů. Podle AAP byla většina účastníků šokována tím, jakou „bezohlednou povahu“ kybernetické útoky mají a „rychlost, se kterou mohou eskalovat“.

Pan McLelland prohlásil, že cvičení prozradilo hodně o australských silných stránkách v této oblasti, ale také o jejích slabých stránkách. 

„Cyber Storm II byl nastaven tak, aby simulovat vážný globální incident zapříčiněný útoky na kritické systémy infrastruktury přes internet,“
sdělil pan McLelland. „Cvičení prokázalo, že australská opatření pro vypořádání se s kybernetickými útoky jsou důkladná, ale stejně tak nám ukázalo, ve kterých místech je důležité učinit zlepšení.“

Paul Monk objasňuje, že míra, se kterou se kybernetická technologie vyvíjí, otevírá přibývající možnosti, včetně schopnosti shodit letadla nebo zastavit velkoměsta. Potřeba vybudovat nezlomnou obranu je prvořadá, uzavírá.

„Možná že tyto věci jsou teprve za rohem, stále mimo dosah technických možností, ale mnoho lidí je znepokojeno tím, že v dohledné době s rychlým tempem změn se to, co je nemožné nyní, stane náhle možným velmi brzy.“

Article in English