20120313_kyber
Spojené státy ve zvýšené míře uznávají, že kybernetická válka pro zemi představuje jak bezpečnostní, tak ekonomické riziko. (se svolením amerického min. obrany)

Vojenské počítačové sítě, které čínská vláda vyvíjí pro případ kybernetických válek, představují vážnou hrozbu pro vojenské operace USA v případě konfliktu. Uvádí to březnová zpráva sestavená zbrojní firmou Northrop Grumman pro americký kongres.

Studie určená výboru pro ekonomické a bezpečnostní otázky mezi USA a Čínou líčí alarmující obraz překotného vývoje kybernetických schopností čínské lidové armády, k němuž v posledních letech dochází. Analytikové na základě velkého množství podkladů tvrdí, že čínský režim se pokouší o integraci propracovaných počítačových sítí do širšího vojenského a výzvědného kontextu.

Panují obavy, že tento moderní potenciál by mohl být využit pro účely kybernetické války vůči Spojeným státům a vyřadit nebo poškodit jejich vojenské zařízení. Nebezpečí podle zprávy spočívá i v tom, že o napadení by se americká strana dozvěděla až po samotném útoku, nikoli předtím.

Jak upozorňuje zpráva, vojensko-počítačové možnosti asijské země jsou rozvíjeny za pomoci zahraničních firem, přičemž kromě vojenského využití se kybernetická válka čínské strany soustřeďuje také na získávání cenného intelektuálního vlastnictví amerických společností.

Agentura Bloomberg vloni v prosinci napsala, že čínští hackeři napadli 760 firem, zatímco Wall Street Journal odhaduje, že americké společnosti přišly díky krádežím intelektuálního vlastnictví (včetně počítačových útoků) o 50 miliard dolarů.

Předseda kongresového výboru Dennis Shea v tiskovém prohlášení uvedl, že vedení komunistické strany si musí být těchto počítačových napadení přinejmenším vědomo.

 

small_United_Kingdom

 

Čtěte také:

Čínský 'Night Dragon' kradl data americké energetiky