20120610_po_silaj
Po Si-laj na Národním lidovém kongresu, 5. března 2012, Peking, Čína. Bývalý šéf strany Čchong-čchingu, jehož nezákonné obchody se zahraničními podniky nedávno vypluly na veřejnost. (Feng Li/Getty Images)

Tento týden vydal domácí čínský týdeník China Economic Weekly na titulní straně zprávu o případech "nahých úředníků"[1], která odhaluje, že od roku 2000 do roku 2011 bylo chyceno celkem 18 487 úředníků při pokusu o útěk do zámoří s nelegálně nabytými prostředky.

"Nazí úředníci" nebo čínsky luo guan si pilně stavěli svoji cestu do zahraničí pomocí přesouvání fondů na zahraniční konta a koupí zahraničních nemovitostí. Nakonec v zahraničí skončily jejich děti na studiích a další členové rodiny. Posledním krokem má být jejich útěk z vlasti, kde svého bohatství nabyli často nezákonnými kličkami a korupcí.

Zpráva China Economic Weekly rovněž konstatuje, že údaje zveřejněné Nejvyšší lidovou prokuraturou, která je nejvyšším činitelem státního zastupitelství, ukázaly, že v rozpětí pěti let byly zadrženy nezákonné finanční prostředky a zboží v hodnotě vyšší než 54 miliard juanů (cca 173 miliard Kč).

 
 
 
  Od roku 2000 do roku 2009 dosáhl nelegální finanční odliv
  z Číny 2,74 bilionu amerických dolarů (cca 56 bilionů Kč),
  což je nejvyšší částka v oblasti rozvojových zemí celého
  světa.
-  Global Financial Integrity   
 

 

Zpráva, kterou vydala organizace Global Financial Integrity z Washingtonu DC v prosinci 2011 ukazuje, že od roku 2000 do roku 2009 dosáhl nelegální finanční odliv z Číny 2,74 bilionu amerických dolarů (cca 56 bilionů Kč), což je nejvyšší částka v oblasti rozvojových zemí celého světa.

Zpráva byla vydána v souvislosti s nedávným sesazením bývalého šéfa strany v Čchong-čchingu, jehož nezákonné obchody se zahraničními podniky nedávno vypluly na veřejnost. Po Si-laj vlastnil také nemovitosti v Hongkongu, Singapuru, New Yorku a Vancouveru.

Hongkongský magazín Trend nedávno zveřejnil zprávu o zvýšeném počtu útěků čínských boháčů do zahraničí. Informace se dostaly na veřejnost díky příkazu vydanému 27. dubna 2012, který stranickým úředníkům ukládá odkrýt informace o své rodině do 1. července 2012.

Podle experta na čínskou politickou scénu Š' Cang-šana z Washingtonu D. C. vydal příkaz k odkrytí informací čínský premiér Wen Ťia-pao. „Je zřejmé, že za nařízením Ústředního výboru stojí Wen Ťia-pao, který chce přinutit „nahé úředníky", aby podali zprávu o svých rodinných situacích," říká Š' Cang-šan. „Můžeme očekávat, že podnikne také další zajímavé kroky."

 

Čtěte dále: Proč úředníci posílají rodiny pryč ze země...

 

small_United_Kingdom


[1] V Číně vznikla mediální přezdívka „nahý úředník", jež označovala komunistického kádra, který přesunul svůj majetek a členy rodiny do zahraničí. Přezdívka byla v čínských médiích cenzurována až do roku 2008.

 

Čtěte také:

Vysoký čínský státník si přesouval vytunelované miliardy ven ze země

Čínští úředníci přestěhovali svůj majetek i rodiny do zahraničí

Více než polovina delegátů čínského parlamentu vlastní zahraniční pasy