Petice tří stovek vesničanů z obce Čou-tchun v provincii Che-pej otřásá nejvyšším čínským vedením. Velká Epocha získala informaci, že Ústřední disciplinární komise předložila dokument politbyru komunistické strany a že někteří z členů stálého výboru politbyra, nejvyššího orgánu v zemi, byli po jeho přečtení otřeseni.

Petice sepsaná 300 vesničany z Čou-tchun (nalevo), kteří požadují propuštění svého spoluobčana praktikujícího Falun Gong, by mohla změnit dějiny Číny. (Velká Epocha)
Petice sepsaná 300 vesničany z Čou-tchun (napravo), kteří požadují propuštění svého spoluobčana praktikujícího Falun Gong, by mohla změnit dějiny Číny. (Velká Epocha)

 
Petice volá po propuštění praktikujícího Falun Gongu Wang Siao-tunga, oblíbeného vesnického učitele, který byl zatčen za výrobu a distribuci "cédéček" obsahujících informace o pronásledování Falun Gongu, které režim spustil roku 1999.

Kvůli Wangovu zatčení zůstal jeho sedmiletý syn jen se svou sedmdesátiletou babičkou. Sympatizující vesničany, kteří petici podepsali, policie později přinutila, aby svá prohlášení stáhli a naopak Falun Gong veřejně odsoudili.

Zdroj blízký nejvyššímu vedení komunistické strany Velké Epoše prozradil, že někteří důležití funkcionáři ve straně se domnívají, že tento incident změní průběh dějin stejně jako tomu bylo v době Teng Siao-pchinga s vesničany ze Siao-kangu. V roce 1978 podepsalo osmnáct vesničanů tajnou dohodu, kterou si za obrovského rizika rozdělili družstevní pole na menší políčka pro své rodiny. Tento krok se považuje za začátek období rychlého ekonomického růstu a industrializace v Číně.

Historický dokument s červenými otisky prstů je dokonce vystaven v Národním čínském muzeu. Stejně jako kdysi před nimi, i venkované z Čou-tchun dnes použili na otisky palců červený vosk.

Utajený zdroj uvedl, že o petici hovoří přední lidé ve vedení, včetně Si Ťin-pchinga (plánovaného budoucího vůdce Číny), Li Kche-čchianga (vicepremiéra) či Ču Žung-ťiho (bývalého premiéra). Někteří dokonce vyslovili přání celou věc vyřešit.

Podle mezinárodně uznávaného vědce, který s Velkou Epochou hovořil 25. května a který si přál zůstat v tajnosti, zvažuje skupina pekingských intelektuálů sepsání společného dopisu, v němž chtějí ústředí strany vyzvat k vyřešení otázky Falun Gongu a k zajištění jeho ústavní ochrany. Podle zdroje by tento dopis uspíšil rozhodnutí vedení země, aby jednalo ještě před podzimním sjezdem.

Zatímco dříve se málokdo v pevninské Číně Falun Gongu veřejně zastal, dnes jsou takové případy čím dál častější. Koncem loňského roku podepsalo čtyřicet vesničanů z Čchao-jangu v provincii Liao-ning petici požadující propuštění Čang Kuo-sianga zatčeného za praktikování této duchovní praxe. V září 2011 podepsalo přes dva tisíce vesničanů z města Čching-chuan-tao petici za propuštění další praktikující Falun Gongu, Čou Siang-jang, z vězení.

Také situace v justici se mění. Zatímco dříve panovalo u soudů nepsané, leč nezvratné pravidlo, že případy týkající se Falun Gongu nesmí být vůbec přijímány, dnes se u soudů objevují s menším či větším úspěchem stále více. Například letos 27. března pět právníků obhajovalo čtyři praktikující Falun Gongu z města Char-pin a podařilo se jim prosadit jejich nevinu. Obhajobu postavili na faktu, že právo na náboženskou svobodu je ústavním právem každého občana Číny. Jeden z obhájců, Tung Čchien-jung, řekl, že poté, co byl odstaven šéf čchungčchingské policie, mediálně propíraný Wang Li-ťün, mnozí policisté a agenti se již neodvažují Falun Gong potírat.

Ředitel organizace Human Rights Campaign in China, Chu Ťün, pro Velkou Epochu uvedl, že petice tří stovek vesničanů Číňany probudila a inspirovala. Jak jsme se před chvíli dozvěděli, tlak veřejnosti a médií má svůj výsledek. Prokurátor, jenž má případ Wang Siao-tunga na starosti, celou věc vrátil policii s odůvodněním, že nemá dostatek důkazů, i když samotný Wang zatím zůstává ve vazbě. O případu budeme dále informovat.

small_United_Kingdom

 

Perzekuce Falun Gongu čínským komunistickým režimem: počet úmrtí za rok 2011 (video)