Čínští bloggeři vytvořili fotomontáž s americkým ambasadorem Gary Lockem, který na ní čelí kritice ve stylu kulturní revoluce. Tabulka, která mu visí na krku říká: Můžeš letět v ekonomické třídě. Můžeš nosit vlastní zavazadlo. Můžeš si vybrat kupony ke koupi kávy." Jméno Gary Locke napsané v čínštině je přeškrtnuté. Čínská fotomontáž napodobuje styl politické urážky proti třídnímu nepříteli používané za dob kulturní revoluce. (Aitke / weibo.com)

 

Ačkoliv byl americký velvyslanec Gary Locke nedávno na čínském blogu pomlouván jako "banánový muž" (banana man), jiní bloggeři vystoupili na jeho obranu.

Prokazovali tak dobrou vůli Američanovi, který byl klíčovým mužem při jednání v případu slepého advokáta Čchena Kuang-čchenga, což se dotýkalo jak lidských práv, tak vztahů mezi USA a Čínou a probíhajícího boje uvnitř komunistické strany.

Feng Čchin, neteř bývalého čínského ministra zahraničních věcí, zveřejnila na blogu epiteton, který obviňoval velvyslance z toho, že "tiše nesedí na velvyslanectví", ale snaží se vyvolat potyčky uvnitř čínského režimu.

Existuje nějaký protokol o tom, že diplomaté, kteří zasahují do vnitřní politiky, mohou být vyloučeni z Číny?" napsala Feng Čchin.

Příspěvek Feng Čchin se však okamžitě dostal pod slovní „palbu“ čínských obyvatel. Jejich příspěvky odrážejí boj čínských občanů proti své vládě a také značnou schopnost protřídit se stranickou propagandou, která je již léta zaplavuje.

Někteří bloggeři vytvořili ve photoshopu obrázek velvyslance Lockeho, na něhož si režim došlápl ve stylu kulturní revoluce. Locke na snímku klečí s tabulkou zavěšenou na krku, protože podle bloggerů režim očekává, že se před ním budou cizinci třást strachy.

Fotomontáž pravděpodobně reaguje na mediální akci, při níž v nedávné době zveřejnily noviny řízené pekingským tajemníkem komunistické strany Liou Čchimem, kterými jsou například Beijing Daily Times, Beijing News, Beijing Youth Daily, a další stranická média, jako jsou Global Times, články útočící na americké velvyslanectví, kvůli jeho vypořádávání se s případem slepého aktivisty Chen Kuang-čchenga.

Feng Čchin byla nakonec donucena svůj příspěvek odstranit. Odpublikovala jej poté, co začala řada lidí prověřovat a zveřejňovat její pozadí, a nyní ji obviňují z toho, že se na svojí pozici dostala spíše kvůli osobním vazbám s komunistickými úředníky, než kvůli profesním kvalitám.

Jeden amatérský badatel na internetu napsal, že jak její dědeček Čchin Li-čen, tak i její dědeček z matčiny strany Jang Čchi-liang pracovali oba na ministerstvu zahraničních věcí, a že bývalý ministr zahraničí Li Čao-sing je její strýc.

Kousavý tón komentářů Feng Čchin, kterými odrážela narážky ostatních bloggerů, charakterizoval jeden z nich jako plné "konfrontačního myšlení vy stylu z dob studené války prosáklý rudou [komunistickou] krví."

Většina z nich vlastně podporovala boj advokáta Čchena Kuang-čchenga proti režimu a někteří doufali ve větší pomoc Spojených států. Nakonec bylo překvapením, že Čhcen nepožádal o azyl v USA.

Někteří bloggeři se snažili zjistit, jak se z Feng Čchin stala prominentní televizní osobnost. Při pátrání nalezli nějaké fotografie publikované on-line, které zachycují jejího strýce 15. ledna 2012 na setkání se šéfem zpravodajství hongkongské satelitní televize Kao Chung-singem.

Následujícího měsíce odešla Feng Čchin z televize Phoenix a stala se ředitelkou rozhovorů v hongkongské satelitní televizi.

 

English

 

Čtěte také:

Čínský prezident možná použije případ slepého právníka k sesazení policejního ředitele

Čína: Byli zatčeni další členové rodiny slepého právníka, jeho žena vypovídá o policejním zastrašování

Aktivistka odhaluje, jak pomohla slepému právníkovi k útěku z Číny

Slepého právníka hlídají v nemocnici stovky policistů

Čínské ministerstvo zahraničí říká, že aktivista Čchen Kuang-čcheng může požádat o pas