Krátká retrospektiva nedávných událostí

Dominový efekt postupného pádu celé mocenské frakce Ťiang Ce-mina spustil policejní řiditel Wang Li-tün který sběhl na americký konzulát ve městě Čcheng-tu. (Ilustrace Velká Epocha)
Dominový efekt postupného pádu celé mocenské frakce Ťiang Ce-mina spustil policejní ředitel Wang Li-tün, který sběhl na americký konzulát ve městě Čcheng-tu. Na obrázku je v popředí Wang Li-tün, za ním jeho nadřízený Po Si-laj, dále vrchní policejní šéf Čou Jung-kchang a další členové frakce. Domino je postavené na mapě znázorňující ústředí komunistické strany Čung-nan-chaj (Zhongnanhai). (Ilustrace Velká Epocha)

 

Dominový efekt postupného pádu celé mocenské frakce bývalého generálního tajemníka komunistické strany Ťiang Ce-mina spustil policejní ředitel Wang Li-tün z čínské metropole Čchung-čching, který 6. února zběhl na americký konzulát ve městě Čcheng-tu.

Wang Li-tün byl pravou rukou Po Si-laje, ambiciózního stoupence maoistické konzervativní frakce Ťiang Ce-mina, který měl při letošní obměně členů stálého výboru politbyra vystřídat na postu nejmocnějšího člena frakce Čou Jung-kchanga.

Čou Jung-kchang zastával strategický post nejvyššího šéfa Výboru pro politické a právní záležitosti (VPPZ), který byl vybudován jako mocenská základna frakce Ťiang Ce-mina.

Výbor rozšířil svoji pravomoc na ministerstvo spravedlnosti, úřad veřejné bezpečnosti (policie), ministerstvo státní bezpečnosti i úřad prokurátora, zodpovídající jak za vyšetřování, tak za trestní stíhání. Déle také ovládá sekci vojenské policie, jejíž základnu rozšířil na 1,5 milionu zaměstnanců.

Wang Li-tün zběhl na konzulát USA, kde pravděpodobně předal Američanům dokumenty o korupci a plánovaném politickém převratu svého nadřízeného Po Si-laje a požádal o azyl v USA. Azyl sice nedostal, ale alespoň se ukryl do ochrany opoziční mocenské frakce současného prezidenta Chu Ťin-tchaa.

Následkem mocenských bojů a Wangova zběhnutí byl ambiciózní Po Si-laj odvolán ze svojí funkce stranického tajemníka metropole Čchung-čching a umístěn do interního vyšetřování.

Plán frakce na výměnu na vrcholu mocenské pyramidy byl před 18. sjezdem komunistické strany překažen a dalším na řadě se stal v mocenském boji samotný šéf Výboru pro politické a právní záležitosti Čou Jung-kchang.

Čou Jung-kchang se pravděpodobně v noci z 19. na 20. března 2012 pokusil v boji o svůj post o ozbrojený státní převrat za použití vlivu Výboru pro politické a právní záležitosti nad vojenskou policií. Jeho výpad vůči opozici však neuspěl.

Hongkongský Apple Daily 21. března uveřejnil informaci o zatčení několika předních postav Ťiangovy frakce. List citoval Wu Kuan-cchunga, generálního ředitele Guangzhou Sports Development Company, který uvedl, že člověk z Pekingu mu řekl, že podle důvěrných informací zevnitř vedení režimu se udál velký rozkol v centru strany, když se řešil případ Po Si-laje. „Wen Ťia-pao a Čou Jung-kchang měli vážný konflikt," řekl a dodal: „Slyšel jsem, že čtyřčlenný gang [z frakce Ťiang Ce-mina], Po Si-laj, Čou Jung-kchang, Ťia Čching-lin a Li Čchang-čchun, ti všichni byli vyhozeni."

Ťia Čching-lin a Li Čchang-čchun jsou oba, stejně jako Čou Jung-kchang, členové stálého výboru politbyra. Pokud by se zpráva z Apple Daily potvrdila, jednalo by se o čistku, která se v historii komunistické strany udála naposledy v roce 1976, ke konci Kulturní revoluce, kdy byl zatčen takzvaný „Čtyřčlenný gang“.

Další zprávy naznačují, že původní zvěsti se naplnily a jejich opoziční frakce, kterou vede současný prezident Chu Ťin-tchao společně s premiérem Wen Ťia-paem, upevňuje svoji moc v zemi pomocí armádních složek, které má pod kontrolou.

Premiér Wen Ťia-pao v minulosti několikrát veřejně zmínil myšlenku demokratizace čínské společnosti a přehodnocení masakru na náměstí Nebeského klidu v Pekingu v roce 1989. Také se veřejně ohradil proti návratu další Kulturní revoluce, kterou pravděpodobně plánovala frakce Ťiang Ce-mina jako součást čistky v řadách svojí opozice, v případě, že se v Číně chopí moci.

Jaké budou další kroky frakce Chu-Wen, která pravděpodobně vítězí v boji o moc, ukáže teprve budoucnost.

 

Čtěte také:

Mocenská frakce bývalého generálního tajemníka Ťiang Ce-mina

Čína: Konec jedné vládní frakce – tři členové politbyra údajně zatčeni

Průběh nezdařilého puče v Pekingu – podrobná analýza

Čína: Vrchní velitel policejních složek Čou Jung-kchang pravděpodobně prohrál boj o moc

Číňané chtějí vědět pravdu o odběru orgánů popraveným vězňům

Převrat v Pekingu! tvrdí bloggeři. Nesmysl, píší státní média

Čínští internetoví cenzoři si dávají oraz. Cenzurované výrazy teď slouží k mocenskému boji uvnitř strany

Čína: Neúspěšný zběh možná Američanům prozradil plán převratu uvnitř ČKS

Čína: Dokument policejního ředitele v rukou USA je pro ČKS tikající bombou

Čína: Souboj komunistických frakcí