20120405_tajemnik

Po Si-laj a jeho manželka Ku Kchaj-laj. Říká se, že Po Si-laj byl prvním takzvaným „nahým úředníkem“. Pojmenování označuje komunistického kádra, který přestěhoval svoji manželku, děti a majetek do zahraničí. Po Si-laj vlastní mnohé nemovitosti v New Yorku, Hongkongu, Singapuru a Vancouveru. (New Epoch Weekly foto archiv)

Před více než deseti lety čínský spisovatel Ťiang Weiping, držitel ocenění Mezinárodní svobody tisku (International Press Freedom Award) z roku 2001, které udílí Výbor pro ochranu novinářů, publikoval článek obviňující čínského funkcionáře Po Si-laje a jeho manželku z korupce.

Ťiang byl za něj obviněn z vyzrazování státního tajemství a podněcování k podvratné činnosti a v roce 2002 odsouzen k osmi letům vězení. Z výkonu trestu byl propuštěn v roce 2009, nyní žije se svou rodinou v Kanadě.

Ťiang napsal řadu článků a knih, včetně „Biografie Po Si-laje", které odhalují aktivity Po Si-laje a jeho rodiny, jejich údajnou účast na korupci a několika případech vražd.

Zde jsou upravené výňatky z textů Ťiang Weipinga.

 

Jak přišla Poova manželka k bohatství

Po Si-laj a jeho rodina se přestěhovali do města Ta-lien v roce 1988. Poté, co jeho manželka Ku Kchaj-laj získala právnickou licenci, otevřela si advokátní kancelář a začala za pomoci vlivu svého muže hromadit bohatství.

Advokátní kancelář paní Ku Kchaj-laj potřebovala dvacet až třicet zaměstnanců, aby mohla držet krok s počtem každodenně řešených případů. Případy, které Ku přijala, obvykle vyhrála. Velcí podnikatelé ji používali jako svého právního zástupce, aby tak skrze ni upláceli faktického vládce města, Po Si-laje.

Na vizitce paní Ku jsou uvedené pobočky v Pekingu, Ta-lienu, Hongkongu a New Yorku. Své podniky rozšířila do mnoha oblastí včetně realitního poradenství. Většina domácích a zahraničních firem, které chtěly investovat v Ta-lienu, konzultují svoje kroky nejdřív s Ku. Na povrchu zaplatily paní Ku konzultační poplatky, ale ve skutečnosti si tak koupily Poovu přízeň, protože Po byl tím, kdo rozhodl o koupi pozemku.

Ku měla pod kontrolou všechny velké projekty včetně převodů pozemků, zahraničních investic do Talienu a stavební kontrakty. Na všem si vydělala přes 10 miliard jüanů (asi 30 miliard Kč) ročně.

 

Životní styl „super-boháče“

Oficiální státní média uváděla, že Poova rodina žije obyčejný život, ale realita byla pravým opakem. Počátkem roku 1988 přestěhoval Po Si-laj svoji rodinu do námořní komunity pro vysoce postavené námořní důstojníky na Tiger Beach v Ta-lienu. Rodina si užívala čerstvý vzduch, krásné scenérie a čtyřiadvacetihodinovou vojenskou stráž.

Navazování přátelství se sousedy také Poovi pomohlo šplhat po stranickém žebříku. Získané požitky byly značné a ani je nemusel platit z vlastní kapsy.

Kromě toho vlastnil Po v Ta-lienu řadu nemovitostí včetně další vily u oceánu a tří apartmánů, které nevrátil ani poté, co byl povýšen na správce provincie Liaoning a čínského ministra obchodu.

Na počátku 90. let koupila Ku komerční nemovitosti ve vesnici asijských her v Pekingu a otevřela advokátní kanceláře v Hongkongu a New Yorku. V roce 1997 získala zelenou kartu pro pobyt v Singapuru a v roce 2000 poslala svého dvanáctiletého syna Kua-kua společně se značným majetkem do zámoří.

Uvádí se, že Po Si-laj byl prvním takzvaným "nahým" čínským úředníkem, což je označení, které znamená kádra, který přestěhoval svoji ženu, děti a majetek do zahraničí. Po totiž vlastnil řadu nemovitostí v New Yorku, Hongkongu, Singapuru, a Vancouveru.

Pokračování II. dílu..

 

small_United_Kingdom

 

Čtěte také:

Čína: Ambiciózní stranický pohlavár Po Si-laj byl zbaven své funkce

Bývalý ministr obchodu Po Si-laj a jeho pobočník Wang Li-ťün - kariéry postavené na mučení

Čína: Bývalý tajemník Po Si-laj je v domácím vězení, naznačují zprávy

Čína: Nejistá budoucnost tajemníka Po Si-laje – Peking ho ‘hází přes palubu‘

Číňanka žaluje stranického pohlavára Po Si-laje za mučení (video)