Po Si-laj stojí mezi dvěma důstojníky u soudu v čínském Ťi-nanu, hlavním městě provincie Šan-tung, v sobotu 21. září 2013. Byl odsouzen k doživotnímu vězení. (Weibo.com )
Po Si-laj stojí mezi dvěma důstojníky u soudu v čínském Ťi-nanu, hlavním městě provincie Šan-tung, v sobotu 21. září 2013. Byl odsouzen k doživotnímu vězení. (Weibo.com)

Po Si-laj (Bo Xilai), vysoce postavený člen Čínské komunistické strany, politik a zastánce Mao Ce-tungova revolučního odkazu, byl 21. září 2013 v mocenském zápasu odsouzen k doživotnímu vězení a celoživotnímu odnětí svých politických práv.

Všechen jeho osobní majetek byl také zabaven. Rozsudek byl vynesen lidovým soudem města Ťi-nan a zveřejněn prostřednictvím účtu soudu v Ťi-nanu na mikroblogu „Sina Weibo“. Devítistránkový rozsudek obsahuje text schválený a předem připravený čínskou komunistickou stranou, zaměřený na triptych zločinů „úplatkářství, korupce a zneužívání moci“.

Soud s Po Si-lajem se stal mimořádnou událostí, které již od loňského roku věnovaly pozornost nejenom masy čínské veřejnosti, ale také zahraniční tiskové agentury po celém světě. Po Si-lajův případ byl nesmírně důležitý pro čínský politický systém, protože destabilizoval centrální vedení Strany a přivedl jej do krize.

Po Si-laj byl jedním z hlavních představitelů tvrdé stranické linie, v zahraničí obviněný z genocidy a zločinů proti lidskosti, kterých se měl dopustit při represích Falun Gongu (Fa-lun Kungu) v Číně.

Rozsudek byl předmětem silných sporů a bojů uvnitř komunistické strany. Vyhlášení verdiktu předcházely intenzivní spekulace, diskuse a napětí.

Jediným zdrojem informací o procesu byl oficiální účet na Sina Weibo, v Číně populárním mikroblogu, obdobě Twitteru. Účet pozorovaly tisíce Číňanů on-line a čekaly podrobnosti soudního rozhodnutí.

Po Si-laj se údajně během soudního procesu vzepřel nacvičenému divadlu a začal vyvracet obvinění. Stránku po stránce rozhodnutí soudce vyvrátil Po Si-lajovu ráznou obhajobu. „Argumenty obžalovaného a jeho obhájce na jeho obranu nelze opodstatnit a tento soud je neakceptuje,“ zní jedna z nejčastěji používaných frází dokumentu. Soud uvedl, že se Po Si-laj dopustil přijímání úplatků ve výši 20 miliónů juanů (3,2 milionu dolarů), zpronevěry 5 milionů juanů (816 tisíc dolarů) a zneužíval svou moc pro zakrytí vraždy britského podnikatele Neila Heywooda, kterou provedla jeho manželka.

Mnozí analytici poukazují na relativní mírnost uváděných částek, neboť bylo nahlášeno, že straničtí funkcionáři zpronevěřili stovky milionů dolarů. Spekuluje se nad tím, že strana nechce veřejnost upozorňovat na vysokou míru korupce svých úředníků.

„Výsledek procesu je v podstatě tím, co každý předpokládal,“ řekl Š' Cchang-šan, nezávislý analytik stranických záležitostí z Washingtonu, v telefonickém rozhovoru s Epoch Times. Š' Cchang-šan si myslí, že obvinění, kterému Po Si-laj čelil, by mohlo v ojedinělých případech vést k trestu smrti, s tím, že by byl následně zmírněn na podmínečný trest smrti, jako v případě jeho manželky, což bylo jednou z hlavních spekulací vedle odnětí svobody na doživotí.

Článek byl redakčně zkrácen

Přeložil Milan Kajínek

 

small United States

 

 

Čtěte také:

Čína: Soud s politikem Po Si-lajem - každý si chce zachránit vlastní život

Vlivný čínský politik před soudem za korupci; sehraný proces řídí vládnoucí režim

Čína: Monstrproces s vysokým politikem Po Si-lajem; hledají ho i v zahraničí

Čína: Pád funkcionáře Po Si-laje vynáší na světlo skandál s odběry orgánů