Čínský soudní mluvčí Liou Jen-ťie (Liu Yanjie) oznamuje výsledky průběhu procesu s Po Si-lajem. (Feng Li/Getty Images)
Čínský soudní mluvčí Liou Jen-ťie (Liu Yanjie) oznamuje výsledky průběhu procesu s Po Si-lajem. (Feng Li/Getty Images)

 

Ve čtvrtek 22. srpna ráno v Pekingu začal proces s vysokým komunistickým politikem Po Si-lajem v čínském Ťi-nanu (Jinan). U soudu stanul kdysi vlivný politik a kandidát do nejužšího vedení země, který proslul propagací ideálů komunismu a Mao Ce-tunga. Jeho kariérní pád a cestu za mříže způsobil jeho společník, policejní ředitel Wang Li-ťün (Wang Lijun), také nazývaný „Super-Bulle“, s nímž pořádal takzvané „tažení proti korupci“, které nazývali „Udeř proti černé a zpívej rudě“.

Wang Li-ťün utekl začátkem roku 2012 na americké velvyslanectví ve městě Čcheng-tu (Cheng Du), kde údajně požádal o politický azyl v USA, který mu Američané zamítnuli, a vydali jej do rukou tehdejšího čínského prezidenta Chu Ťin-tchaa. Wang Li-ťün prohlašoval, že ho chce nechat Po Si-laj zavraždit, a předal úřadům důkazy o jeho spoluvině na vraždě britského podnikatele Neila Heywooda, kterého zavraždila Po Si-lajova žena.

Jejich proklamované „tažení proti korupci“ však vzalo za své, když bylo zjištěno, že se Wang a Po zaměřovali na odstranění části podnikatelů v oblasti, kterou měli ve své kompetenci, a zabavení jejich majetku. Některé z nich nechali ve vězení mučit a jiné odsoudit k trestu smrti. Jejich majetek si rozdělili.

Proti Po Si-lajovi u soudu vypovídali jak jeho žena Ku Kchaj-laj, tak bývalý vlivný policista Wang Li-ťün. Jeho žena svědčila v jeho neprospěch a stejně tak Wang Li-ťün.

Wang Li-ťün utekl na americký konzulát, aby si zachránil život, a nyní svědčí proti Po Si-lajovi ze stejného důvodu. Ku Kchaj-laj, která byla odsouzena za vraždu britského podnikatele Neila Heywooda, ve vězení značně ubrala na váze a svého manžela již rozhodně ochraňovat nechce. Její přiznání může být bráno jako polehčující okolnost.

Sám Po Si-laj si teď musí zachránit vlastní život, a tak označil svého bývalého partnera Wang Li-ťüna za „odpornou osobu", která zfalšovala výpověď, a svoji ženu Ku Kchaj-laj za „šílence“. Nakonec přišel s tvrzením, že podle něj byl Wang do jeho ženy zamilovaný a jeho činy tím byly ovlivněny.

Před soudním procesem podle informací Epoch Times spolu všichni tři společníci úzce spolupracovali a byli zapojeni do obchodů na poli dynamicky se rozvíjející transplantační chirurgie v Číně.

Proti Po Si-lajovi u soudu vypovídali jak jeho žena Ku Kchaj-laj, tak bývalý vlivný policista Wang Li-ťün. Jeho žena svědčila v jeho neprospěch a stejně tak Wang Li-ťün. (MARK RALSTON/AFP/Getty Images)  Proti Po Si-lajovi u soudu vypovídali jak jeho žena Ku Kchaj-laj, tak bývalý vlivný policista Wang Li-ťün. Jeho žena svědčila v jeho neprospěch a stejně tak Wang Li-ťün. (MARK RALSTON/AFP/Getty Images)
Proti Po Si-lajovi u soudu vypovídali jak jeho žena Ku Kchaj-laj, tak bývalý vlivný policista Wang Li-ťün. Jeho žena svědčila v jeho neprospěch a stejně tak Wang Li-ťün. (MARK RALSTON/AFP/Getty Images)  

O život bojuje i komunistická strana

Co u soudu s Po Si-lajem nezaznívá, jsou právě informace o jeho zapojení do organizovaného zločinu, který působí v čínském zdravotnictví a zneužívá transplantační chirurgii. To je téma, které by ústřední oddělení propagandy nikdy nevypustilo na čínský internet. Internetová policie jakékoliv zmínky o tomto tématu urychleně vymazává.

Po Si-laj měl podle zahraničních vyšetřovatelů, mezi nimiž figuruje i bývalý kanadský ministr zahraničí, zneužívat svůj politický vliv a posvětit používání politických vězňů z řad příznivců Falun Gongu (Fa-lun Kungu) jako nedobrovolných dárců orgánů.

Vězeňský systém tak podle některých pozorovatelů začal být systematicky využíván jako živá banka pro potenciální dárce orgánů. Čína běžně využívá popravené vězně jako dárce orgánů, vyšetřovatelé tvrdí, že v pozadí „legálního systému“, i ten západní zdravotnické kruhy označují za neetický, běží daleko rozsáhlejší a organizovaný systém, který nabízí orgány v krátké čekací době, které nemůže konkurovat nikdo na světě.

Otázkou je, jak mohou tak rychle shánět množství lidských orgánů, jaký je původ desítek tisíc transplantovaných orgánů, když čínský dárcovský systém generuje sotva 300 dárců ročně a popravených vězňů je podle lidsko-právních organizací pouze několik tisíc ročně. Částečnou odpovědí je trojice Wang Li-ťün, Po Si-laj a Ku Kchaj-laj, kteří podle zdrojů Epoch Times udělali z nekalých obchodů s lidskými orgány výnosný byznys.

Po Si-laj a jeho pravá ruka Wang Li-ťün měli vydělat až stovky milionů jüanů. Lékař a pozdější policejní ředitel Wang Li-ťün se sám v roce 2007 veřejně „vychloubal“ na čínském internetu, že provedl tisíce transplantací orgánů.

Nejnižší cena za jednu ledvinu nejde pod 15 tisíc eur a srdce pod 60 tisíc eur. Tyto ceny byly přitom považovány za „přátelské“ a byly pouze pro Číňany. Cizinci museli podle vyšetřovatelů sáhnout do kapsy mnohem hlouběji, a to pro dvojnásobek. Z toho lze tedy celkem snadno odvodit výši výdělků Po Si-laje i jeho společníka Wang Li-ťüna. Ty se musely pohybovat v řádu desítek milionů eur.

Problém je, že až pokud se případy dostanou na veřejnost skrze oficiální kanály, naruší to s největší pravděpodobností už tak chatrné veřejné mínění o místní komunistické straně. Čínský režim již od roku 2000 neustále obvinění o nelegálních transplantacích popírá. Důvěryhodnosti jeho tvrzení však nepřidává, že zatajuje veškeré informace o počtu provedených transplantací v Číně, počet popravených vězňů a dokonce i složení smrtící injekce, kterou používá na popravy od roku 1997. Tyto informace označuje souhrnně za „státní tajemství“. Udržení tohoto tajemství je ve skutečnosti součástí boje čínského režimu o holý život.

 

Čtěte také:

Vlivný čínský politik před soudem za korupci; sehraný proces řídí vládnoucí režim

Čína: Monstrproces s vysokým politikem Po Si-lajem; hledají ho i v zahraničí

Státem placení hackeři a utajované skutečnosti před čínskou veřejností v procesu s Po Si-lajem

Čína: Pád funkcionáře Po Si-laje vynáší na světlo skandál s odběry orgánů