20110924_topaz
Krystal červeno-hnědého topazu. (Wikimedia Commonst)

Topaz se řadí mezi dvanáct nejznámějších drahých kamenů světa a je ceněn pro svou dokonalou průhlednost. Ve šperkařství má své tradiční postavení jako ušlechtilý kámen klenotníků. Své pojmenování zřejmě dostal podle sopečného ostrova v Rudém moři Topazos (v současnosti ostrov Zebirget). V sanskrtu zase slovo ,,tapas“ znamená oheň.Řadíme ho mezi nejtvrdší přírodní minerály, na Mohsově stupnici tvrdosti zastává osmou příčku (diamant má desátou).

Topaz v rozmanitých  barvách

Tento drahý kámen se proslavil i pro svou široce spektrální barevnost, která je způsobena příměsemi kovů. Nejcennější je zlatožlutý (označovaný jako sherry) a růžový (označován jako brazilský rubín). Na současném trhu si udržuje popularitu modrý topaz, který obvykle prochází tepelnou úpravou nebo ozařováním. Obvykle pak bývá kvůli stejné barvě často zaměňován s akvamarínem. Nevyrábí se synteticky, ale napodobuje tepelnou úpravou jiných kamenů (vypálením ametystu vznikne španělský topaz s barvou citrínu).Tento klenot se vyskytuje i v zajímavých odstínech vínově žluté, medově žluté, zlatohnědé a zelené barvy. Bezbarvý topaz se zavedl používat jako náhrada diamantu (např. v královské portugalské koruně byl použit bezbarvý topaz Braganza, který váží 1 680 karátů).Topaz patří mezi snadno dostupné drahé kameny a dodnes jsou zachována velká naleziště, v nichž se vyskytuje v dokonalých krystalických útvarech. K proslulým nalezištím patří Brazílie, USA, Rusko, Ukrajina, Srí Lanka a Afrika.

 

Mystické vlastnosti

20110924_topas2
Vybroušené barevné variace topazů. (Wikimedia Commonst/Michelle Jo)

Řekové věřili, že topaz má moc zvýšit sílu a jejich nositel se mohl stát neviditelným v době nebezpečí. Egypťané ho nosívali jako amulet ochraňující je před zraněním.V tomto vzácném kameni se skrývá silná magnetická a fyzická energie. Například pokud přejdete topazem přes popel, působí jako magnet a nachytá ho na sebe. Přidává se do hrotů magických hůlek v kombinaci s přírodní mědí.Ve starověku se věřilo, že Měsíc silně působí na vyzařování kamene. Za blížící se bouře drahokam elektrizuje a vytváří silné magnetické pole, které propůjčuje svému majiteli jasnovidné schopnosti.Jak víme, drahé kameny se od dávné minulosti přiřazují k jednotlivým měsícům roku. topaz je spojován s měsícem listopadem a reprezentuje planetu Venuši. Podle astrologického zvěrokruhu se váže k znamením Štír, Střelec, Lev, Ryby a Vodnář.

Léčivé vlastnosti

Podle litoterapie topaz dokáže umírnit a zkrotit divoké emocionální chování. Pomáhá nám opustit různé předpojaté pocity, zvyklosti a je oporou v hledání nových cest. Odstraňuje naše zkostnatělé myšlení a snaží se zlepšit naše vnímání pro potřeby druhých. Zároveň vnáší do života svého nositele vitalitu, zásobuje ho energií a tím zpomaluje proces vyčerpanosti.Dokáže prý zmírnit deprese, zbavit nás nervozity a stresu. Přikládáním kamene na postižené místo pomáhá při trombózách a křečových žilách. Má pozitivní vliv na trávení a zlepšuje chuť k jídlu.

Gigant mezi drahokamy

20110924_giant_topaz
Největšího vybroušený žlutý topaz. (randys-jewelry.com)

Americké muzeum Smithsonian se může pochlubit unikátní sbírkou největšího vybroušeného žlutého topazu (Americký zlatý topaz) a zároveň největšího vybroušeného drahokamu světa vážícího více než 22 892 karátů (4,56 kg). Za zmínku stojí i unikátní kus neopracovaného Freemanovho topazu, který v syrovém stavu vážil 50,3 kg.

 

Čtěte také:

Drahé kameny a jejich léčebné účinky – litoterapie

Drahokamy - úvod