20110830_cina
Jeden z rodičů leží na zemi na protest proti zavření školy pro děti přistěhovalců v Pekingu. (foto archív Velké Epochy)

Čínský komunistický režim přikázal uzavřít školy v Pekingu pro tisíce dětí chudých přistěhovalců, zatímco na druhé straně podporuje stavbu škol v Africe. Téměř 30 škol pro děti z rodin přistěhovalých dělníků obdrželo od června oznámení o uzavření. Tímto krokem bude postihnuto téměř 30 tisíc žáků.

Ve stejném období vyšly na povrch zprávy o nevládní organizaci, která je úzce spjatá s režimem a která plánuje vystavět v Africe tisícovku „škol naděje“. Tyto zprávy rozpoutaly horkou veřejnou debatu. Ačkoliv čínský režim slibuje umožnit devítileté základní vzdělání pro všechny občany, děti vesnických pracovníků, kteří nemají povolení k pobytu ve městě, nemohou navštěvovat veřejnou školu jen tak.

Aby byly zapsány do veřejných škol, musí zaplatit několikanásobně vyšší cenu, než místní obyvatelé.Aby mohli dělníci své děti vzdělávat, začali zakládat soukromé školy. S tím, jak počet přistěhovalců vzrůstá, objevuje se takových škol čím dál víc. Jenom v Pekingu je jich přes tři sta. V době, kdy začíná nový školní rok, vláda přesto zavřela více než 20 těchto škol v městských částech Dasing a Haidian v hlavním městě. Také v části Chaoyang bylo zavřeno dalších 9 škol.

Úřady uvedly, že hlavním důvodem pro uzavírání škol je porušení stavebních předpisů. Chtějí přeřadit žáky do jiných státních škol, mnoho lidí ale pochybuje, že děti přistěhovalců budou vůbec schopny tyto školy navštěvovat. Han Haixue, ředitel ziqiangxiwangské základní školy v Pekingu, podotýká, že přeřazení dětí do jiných škol problém neřeší. Podle jeho slov byly některé děti přeřazeny do škol vzdálených až deset kilometrů od pracoviště jejich rodičů, což se jim v podstatě znemožní do těchto škol docházet. Zhang Zhiqiang, ředitel Pekingské školy pro děti přistěhovalců, říká, že návrh státních úředníků není vůbec praktický a že lze mluvit o štěstí, když bude na státní školy zapsána alespoň polovina těchto studentů. „Ačkoliv vláda udělala strategické rozhodnutí o přemístění žáků, státní školy je nebudou moci přijmout, když nedostanou finance.“

V Pekingu žije odhadem 300 – 400 tisíc dětí dělnických přistěhovalců. Ze tří set soukromých škol založených přistěhovalci jich má vládní povolení pouze 63. Aby tyto děti mohly navštěvovat veřejné školy, jejich rodiče musí mít nejprve pět různých potvrzení: povolení k dočasnému pobytu v Pekingu, osvědčení o zaměstnání, a tři další osvědčení. Získat všech pět potvrzení není pro venkovany vůbec jednoduché.


Rozšiřování vlivu v Africe

Zatímco dělníci bojují s financemi, aby mohli svým dětem zajistit základní vzdělání, Čína plánuje v dalších deseti letech utratit přibližně 2 miliardy jüanů (asi 5 miliard Kč) na vybudování tisícovky škol v Africe, pod projektem nazvaným Čínsko-africká naděje.


Fundraising pro tento projekt mají na starosti Světové sdružení předních čínských společností a Čínská nadace pro rozvoj mládeže. Čínská nadace pro rozvoj mládeže je spojena s Čínským svazem komunistické mládeže, který spadá přímo pod Čínskou komunistickou stranu.

Podle veřejných online informací pracoval předseda Světového sdružení předních čínských společností, Lu Junliao, dříve pro městský úřad v Guangyuanu v provincii Sichuan a získal průpravu v stranické škole ústředního výboru Čínské komunistické strany. Po vstoupení do soukromého sektoru v roce 1995 jeho kariéra prudce stoupala. V roce 2005 byl jmenován jedním ze 100 nejbohatších a nejvlivnějších lidí v Číně. Jeho dcera, Lu Xingyu, je výkonou ředitelkou a vedoucí tajemnicí projektu Čínsko – africká naděje.

Nezávislý spisovatel Chen Xi z Guizhou uvedl, že je ironií, že Čína buduje školy v Africe, přičemž tolik dětí dělnických přistěhovalců trpí v Číně nedostatkem vzdělání.

„Vláda daruje jiným zemím, bez ohledu na to, že čínští žáci nemají příležitost se vzdělávat. Měli bychom se zeptat sami sebe, co je skrytou náplní (těchto snah)?“

 

small_United_Kingdom