Pekingská policie odmítá přijmout oznámení o pohřešované osobě

 

Známý čínský obhájce lidských práv Gao Zhisheng  je déle než půl roku nezvěstný. Pravděpodobně se nachází ve vazbě. (The Epoch Times)
Známý čínský obhájce lidských práv Gao Zhisheng  je déle než půl roku nezvěstný. Pravděpodobně se nachází ve vazbě. (The Epoch Times)

Renomovaný čínský obhájce lidských práv Kao Č'-šeng je více než šest měsíců nezvěstný. Jeho rodina má velké starosti o jeho zdraví a celkový stav. Nejstarší bratr Kao Č'-šenga, Kao Zhiyi, šel nedávno na policejní stanici Xiaoguan v pekingské čtvrti Chaoyang v doprovodu pekingských právníků

 

Teng Biaoa a Li Hepinga, ale policie odmítla zaevidovat oznámení o pohřešované osobě a nevydala ani písemné prohlášení.

Kao Zhiyi o svém bratrovi neslyšel od 20. dubna 2010. „Žádná zpráva, vůbec nic. Jel jsem do Pekingu, abych ho hledal, ale oni tvrdí, že nevědí, kde je," řekl Gaův bratr reportérovi Velké Epochy.

Li Heping říká, že u Kaa je velmi neobvyklé, aby byl několik měsíců považován za nezvěstného. Podle čínského práva má každý občan základní právo na to, aby se dozvěděl místo pobytu rodinných příslušníků, ale komunistické úřady o místě pobytu Kaa mlčí. Rodina i bojovníci za občanská práva mají o Kaa starosti a obávají se, že by ho mohla státní policie opět brutálně mučit.

V jednom interview pro rádio „Sound of Hope Radio Network" řekl Li Heping, že komunistické úřady sahají příliš často k ilegálnímu mučení žadatelů, politických disidentů a aktivistů za lidská práva. Občané, kteří hledají pomoc a odstranění nedostatků, jsou zatýkáni a mučeni. Právníci, kteří je obhajují, bývají potom sami pronásledováni.

„V dnešní Číně je mučení běžnou praxí. Mučí-li i celosvětově renomovaného právníka jako je Kao Č'-šenga, potom se obyčejným lidem vede ještě hůř," zdůraznil Li.

Li Hepingova starost spočívá právě v tom, že čínský lid proti těmto ilegálním praktikám komunistického státu nic nezmůže. „Vy jednoduše zjistíte, že je to režim, kde vládnou samí darebáci. Ale co se dá proti tomu dělat?"

Pozadí případu Kao Č'-šenga

Kao již dlouhý čas v Číně dobrovolně hájil poškozené skupiny i jednotlivce. Kromě toho napsal otevřený dopis Národnímu lidovému kongresu a dva otevřené dopisy čínskému komunistickému prezidentovi Hu Jintaovi a ministerskému předsedovi Wen Jiabaovi, aby podpořil v Číně pronásledované praktikující Falun Gongu.

Následně byl sledován a komunistickými speciálními agenty perzekvován až do svého zatčení. V prosinci 2006 byl odsouzen ke třem letům vězení s pětiletou podmínkou za „Podněcování a podkopávání státní moci". Po jeho zatčení byla Kaova rodina neustále šikanována, perzekvována a dokonce i unesena.

V roce 2009 v článku „Černá noc čínského právníka Kao Č-šenga", který vyšel na internetu, popsal Kao Č'-šeng nejodpornější metody mučení, které zažil během své vazby v roce 2007. Popsal bití, elektrošoky na varlata, poškození očí po několikahodinovém foukání cigaretového dýmu do jeho očí, zavádění párátek do penisu a mnohem více. Kaovo zveřejnění šokovalo mezinárodní společenství.

4. února 2009 byl Kao policií opět násilně unesen a dodnes je místo jeho pobytu neznámé. V březnu 2010 byl sice krátce spatřen v severní Číně u hory

Wutai, která je známá jako buddhistické útočiště, ale od poloviny dubna je opět nezvěstný.

Kaově manželce se podařilo i s dětmi na jaře v roce 2009 z Číny uprchnout a nyní žijí v USA.

Článek v němčině

Copyright © Epoch Times Europe GmbH