Lípa velkolistá. (wikipedia.org)
Lípa velkolistá. (wikipedia.org)

Vysoká, mohutná a krásná lípa je oblíbeným stromem vysazovaným v alejích nebo parcích, co nejblíže k lidským obydlím. Jako kdyby její pomalý a pokojný život (dosahuje věku až 600 let) šířil kolem sebe pohodu a příjemnou atmosféru. K tomu samozřejmě přispívá nádherná vůně lipového květu, ze kterého je vytvářen nejhodnotnější med na světě. Jeden strom dokáže během kvetení vyprodukovat až 10 kg této laskominy.


Nejbližší příbuznou lípy velkolisté je lípa malolistá, trochu vzdálenější pak lípa obyčejná. Jednotlivé druhy tohoto rodu lze určit jen stěží, protože se mezi sebou kříží. Jako pomůcka může sloužit asymetrický a malý list lípy malolisté, který je na vrchní straně tmavě zelený a sivý na straně spodní. Lípu velkolistou poznáte díky chloupkům na obou stranách listu.Z lípy se sbírají především květy, ze kterých se připravují proslulé čaje proti chřipce. Léčivou moc má i vnitřní kůra, která pomáhá při ledvinových kamenech, dně a cévních nemocech. Ze suchého dřeva se vypaluje dřevěné uhlí, které se používá při nadýmání, nemocích jater a žlučníku nebo při požití jedů. Lipové dřevo je i oblíbeným materiálem řezbářů a truhlářů. Lýko tohoto stromu má kvalitní vlákna podobná těm lněným; využívalo se na vázání květů a zeleniny.

 

Květ

V odborných kruzích i mezi babkami bylinkářkami se říká, že čaj z lipového květu je nejosvědčenějším léčivým prostředkem proti všem nemocem z nachlazení. Je to díky jeho silným potopudným účincím, které způsobuje vysoký obsah glukozidů. Nejlépe je pít lipový čaj pravidelně a co možná nejdéle. Pomáhá ředit krev, což může vést k předcházení infarktu. Doporučené množství je jedna čajová lžička drogy na šálek. Květy sbíráme v čase jejich otevírání (červenec). Velmi důležitou roli hraje prostředí, ve kterém lípa roste. Je dobré se vyhnout frekventovaným a prašným silnicím. Výluh z lipového květu se připravuje proti nervozitě, nespavosti a dětské podrážděnosti. Je také součástí směsí na podporu chuti k jídlu a utišování bolesti. Nenahraditelnou roli má lípa i v kosmetice. Výluh z květů se používá na mytí pokožky. Díky protizánětlivému účinku může působit jako ochrana proti škodlivému záření a prašnému prostředí.

 

Vyzkoušejte

Kúra na vlasy: Účinek lipového květu na zdraví a krásu je známý už dlouho. Vlasy díky němu zůstanou pružné a lesklé. Stačí zalít 50 gramů sušených květů litrem horké vody a nechat 30 minut luhovat. Vlasy si omyjte, opláchněte a připravený nálev jemně vmasírujte.

Luh na pleť:
Na zesvětlení pih a mytí obličeje je potřeba zalít dvě polévkové lžíce drogy půllitrem vody a po 20 minutách výluh zcedit. Takový přípravek je vhodný na každou pleť.

 

Čtěte také:

Léčivé byliny v červenci – Jahodník obecný

Léčivé byliny - úvod