Jahodník obecný. (wikimedia)
Jahodník obecný. (wikimedia)

Víceletá bylina jahodník obecný neboli lesní jahoda je příjemným osvěžením při namáhavých túrách nebo procházkách lesem. Sladkou chuť jeho červených plodů znali v Anglii už v desátém století. Dali této rostlině trefný název dle způsobu růstu – streauberige – což je spojeno se slovem strew (rozptýlený, pohozený po okolí nebo náhodně se vyskytující). O sedm set let později byla jahoda, podávaná se smetanou, oblíbeným desertem nejenom anglické šlechty.
Kromě znamenité chuti má jahodník obecný ještě jedno významné plus: jeho kořen, listy i plody jsou léčivé. Tato přednost patří ale jen divoké odrůdě.  Fragaria ananassa, tedy jahoda pěstovaná na zahradě, se vyznačuje „jen“ velkými a chutnými plody. Oblíbeným využitím léčivých schopností je jahodový čaj, protože je nejen lahodný, ale i zdravý. Všeobecně se užívá hlavně při zánětových onemocněních, chudokrevnosti, nervozitě nebo průjmu. Čaj je i vhodnou náhradou každodenní kávy a je možné ho pít neomezeně.

 

Listy

Pro léčebné účely se sbírají výlučně mladé a nepoškozené listy, ty starší mají tendenci rychle hořknout. Díky vysokému obsahu taninu, vitaminu C, éterickému oleji a minerálním látkám mají stahující (vhodné při průjmech a trávících poruchách), diuretické (při revmatizmu, dně a artritidě), ale i povzbuzující účinky. Sbírají se v průběhu celého vegetačního období od května do srpna. Zajímavé využití mají spařené listy – dají se použít jako obklad na zanícené rány. Odvar lze použít i jako kloktadlo při nepříjemném dechu. Při vnitřním použití je potřeba dát pozor na dobré vysušení, aby se v listech zničily všechny toxiny. S příchodem podzimu jahodové listy zčervenají a krásnou vůní nahradí plody.

 

Plody

Známé červené plody se uplatňují především v kosmetice. Už po staletí se čerstvé plody používají k bělení pleti a odstraňování pih. Bělící schopnosti se využívají i při odstraňování zubních skvrn a kamene. Jsou vhodné i k ošetření sluncem spálené pokožky. Mají posilňující účinky na játra a jejich šťáva má antibakteriální vlastnosti. V minulosti se používaly při epidemii tyfu. Sběr plodů se doporučuje na červenec a jejich konzumace by měla být v rozmezí letních měsíců. Před pár staletími se totiž předkládalo, že jejich jezení v zimě zvyšuje riziko flegmatických šťáv a trávících poruch.

 

Vyzkoušejte

Ústní voda – jednoduchým a účinným řešením při páchnoucím dechu je kloktání horkou vodou spařených listů. Polévkovou lžíci listů, stejně jako čaj, přelijeme šálkem horké vody a v uzavřené nádobě vyluhujeme asi 15 minut a pak výluh zcedíme. Výživná maska – díky obsahu síry působí jahoda velmi příznivě na pleť. Masku připravíme následovně: do rozmačkaných jahod přilijeme mléko a   přidáme rozmačkané vařené brambory. Vzniklou hmotu naneseme na pleť a necháme působit 20 minut. Pak omyjeme obličej teplou vodou.

 

Čtěte také:

Léčivé byliny v červenci – Lípa velkolistá

Léčivé byliny - úvod