20110514_cenzura
Ilustrační foto. (Televize NTD)

Čínští vládní cenzoři uzavřeli v roce 2009 více než 1.3 milionu čínských webových stránek, které mají sídlo v Číně, což je 40 % z celkového množství webových stránek v Číně. Tato zpráva vychází ze studie Čínské akademie společenských věd.

Na cenzuře nebo manipulování názoru na internetu však používají čínští cenzoři najatí vládou různé taktiky. Například již roky kolují zprávy o internetových milicích Komunistické strany Číny, takzvané „Straně 50 Centů“, jejíž členové údajně dostanou zaplacenou tuto částku pokaždé, když na internetu zveřejní příspěvek, který spěje k vyjádření velkoleposti čínského komunismu.

Jedny z nejvyšších pravomocí v zemi by měl mít nově vzniklý úřad, tzv. Státní úřad pro internetové informace. Jedná se o útvar Státní rady, který bude mít na starosti každodenní úkony komunistické strany. Tato kancelář bude dohlížet na internetový obsah, včetně zpravodajství, on-line her a propagandu komunistické strany.

Vláda zavírá především stránky s pro ni citlivými otázkami týkajících lidských práv. Nevoli s odpojováním lidí od internetu vyjádřila v červnu i OSN, podle ní se jedná o porušování lidských práv.