20100511-cina-internet
Internetová kavárna v Číně (TimYang.net/ flickr.com)
V Číně si najímají lidi na „usměrnění veřejného mínění“. Již roky kolují zprávy o internetových milicích Komunistické strany Číny, takzvané „Straně 50 Centů“, jejíž členové údajně dostanou zaplacenou tuto částku pokaždé, když na Internetu zveřejní příspěvek o velkoleposti čínského komunismu, nebo oponují spoluobčanům s nesprávnými myšlenkami vůči režimu.

O vnitřním fungování a operacích této skupiny se ví velmi málo: kolik jim skutečně platí, způsob, jakým si rozdělují práci, jaké techniky používají a jak se do této profese vůbec dostali.

Rozsáhlý rozhovor, který nedávno proběhl mezi nyní uvězněným čínským umělcem Ai Weiweiem a členem této armády „webových komentátorů“, se na světlo vynořil před několika týdny. Ukazuje zevrubně, jak sofistikované podvodné operace, neboli, slovy generálního tajemníka strany Chu Ťin-tchaa, „usměrňování veřejného mínění“, na Internetu funguje.

Částečný překlad rozhovoru dodal server China Media Project, přičemž Velká Epocha přeložila ostatní části z původního znění.

Každý den mohou weboví komentátoři očekávat upozornění na své úkoly přes skupinu na oblíbeném čínském chatu QQ či přes e-mail. Zpráva může zmiňovat konkrétní incidenty – například stížnosti na inflaci nebo přírodní katastrofy – a navrhovat cílenou propagandu jako řešení.

Komentátor či malá skupina lidí dostane na zodpovědnost určité webové stránky. Mladý muž vystupující pouze pod zkratkou W., kterého Ai Weiwei vyzpovídal, pracoval na elektronických vývěskách. W. trávil online většinu času kvůli svému regulérnímu zaměstnání, a šíření propagandy na vedlejší úvazek vměstnával do svého rozvrhu. Na tuto práci ho navrhnul přítel – a ačkoliv jí věnuje několik hodin denně, plat činí skromných 600 juanů za měsíc (zhruba 1 500 Kč).

Vedení strany stanovilo kýžené „ideologické zaměření“, kterého by se měla diskuse držet. „Jdete a usměrňujete myšlenky uživatelů internetu k danému zaměření, nebo jdete a rozptylujete téma zájmu uživatelů, nebo můžete mít za úkol rozdmýchat jejich emoce okolo určitého tématu,“ vysvětluje W. v rozhovoru.

Jakmile se stanoví zaměření, komentátor začíná slídit po novinkách či argumentech, které ji podporují. „K tomu je potřeba dost šikovnosti. Musíte skrývat svou vlastní identitu. A nesmíte psát moc formálním stylem,“ říká W.

Práce se pro číhající propagandisty může stát až schizofrenní. „Musíte psát články ve všech možných stylech. Někdy to znamená mluvit, hádat se a nesouhlasit sám se sebou. V zásadě jde o vytvoření určitého obrazu a pak nasměrování uživatelů internetu k vám. Je to ve skutečnosti docela náročné umění,“ říká komentátor.

V jednom případě hrál W. tři různé role: „leadera“, „přívržence“ a „pozorovatele“. Každý z nich zastává odlišný postoj při vstupu do diskuse, zatímco manipulátor pečlivě kontroluje použitý jazyk a argumenty všech postav, aby jim propůjčil různou úroveň důvěryhodnosti.

Po zdlouhavé hádce přijde „leader“ s „pádným důkazem“, který nakonec přesvědčí veřejnost o svém názoru. Názoru, který má ladit s celkovými cíli stranické propagandy.

„Někdy si připadám, že je moje osobnost celkem rozpolcená,“ poznamenává W.
Nade vším stojí hlavní požadavek: „Jasné porozumění vůdčí ideologii vašich nadřízených.“ Vztahuje se to i na ostatní aktivity internetových komentátorů.

W. odhaduje, že 60 až 70 procent času stráví maskováním stížností na regionální problémy: petice, lidé soudící se s místními úředníky za zneužití pravomoci a další záležitosti spojené se „sociální stabilitou“.
China Media Project zaznamenal, že strategie zapojit komentátory webu k usměrnění veřejného mínění je výrazný vývoj v propagandistické a mediální politice Chu Ťin-tchaa.

Namísto uchylování se k nepříliš účelným technikách obyčejné cenzury a blokace – ačkoliv se jich stále odehrává obrovské množství – mohou vzbuzovat zdání pluralistického prostoru pro odlišné názory na internetu, zatímco s ním zároveň manipulují ve prospěch státních autorit.

 


small_United_Kingdom

Přečtete si:

Nový regulátor zpřísnil kontrolu nad čínským internetem (video)

Čína zakáže anonymní uživatele na internetu