20110601_sudan
Návštěva súdánského prezidenta Umara al-Bašíra (vlevo) v Pekingu, 29. června. (AP/SITA)
ŽENEVA, 30. června - Vysoká komisařka OSN pro lidská práva, Navi Pillayová, zkritizovala Čínu za to, že nezatkla súdánského prezidenta Umara al-Bašíra, který tento týden asijskou zemi oficiálně navštívil. Na Bašíra vydal zatykač Mezinárodní trestní soud za genocidu a zločiny proti lidskosti v souvislosti s občanskou válkou v Dárfúru.

Súdánský představitel se v Číně namísto želízek setkal s vřelým přivítáním v podobě červeného koberce a vojenské čestné stráže.

Každá vláda včetně Číny má povinnost a zodpovědnost asistovat soudu ve výkonu spravedlnosti. Je zklamáním, když státy tuto zodpovědnost neplní ... V tomto případě to byla příležitost zajistit, že pan Bašír bude moci stanou před soudem," prohlásila na tiskové konferenci v Ženevě Pillayová.

I když Bašír Mezinárodní trestní soud neuznává, nemůže cestovat do většiny států planety, protože by byl vydán. Čína funguje pro Súdán jako hlavní dodavatel zbraní, včetně stíhacích bombardérů a tanků. Ty všechny platí africký stát Číně v podobě ropy. Spousta výzbroje bylo podle vyšetřování organizace Human Rights First použito právě v Dárfúru.

Bašírova návštěva asijské velmoci přichází jen pár dnů před oficiálním rozdělením země na Jižní a Severní Súdán. 9. červenec ukončí pro jih země dlouhé roky občanské války. Vládní jednotky Bašíra přesto dosud narušují společné hranice v podobě ozbrojených konfliktů včetně bombardování, hlásí lidskoprávní organizace.


Přečtěte si: