20110623_wei
Ai Weiwei je venku z vězení, 23. června. (AP/SITA)
PEKING, 23. června - Čínský umělec Ai Weiwei (čti Aj Wej-wej) byl včera propuštěn z vězení po rostoucím mezinárodním tlaku. Známý kritik čínského komunistického režimu, který je slavný spoluprací na designu pekingského olympijského stadionu Ptačí hnízdo, je sice zpět doma, ovšem má zakázáno svobodně cestovat a nesmí promluvit s médii.

„Omlouvám se, nemůžu (mluvit), jsem na podmínce, chápejte prosím," sdělil podle televize NTD Ai novinářům před svým domem na okraji hlavního města. Umělec byl zadržen bez jakéhokoliv obvinění 3. dubna, v době, kdy probíhal zátah na disidenty a kritiky autoritářské vlády Číny, kteří se snažili rozpoutat protesty po vzoru arabských zemí.

Ai byl později policií a státními úředníky obviněn z neplacení daní, což většina odborníků na lidská práva a pozorovatelů odmítla jako smyšlené obvinění. Státní agentura Xinhua uvedla, že Ai byl propuštěn kvůli „dobrému chování při přiznání se ke svým zločinům a chronickému onemocnění, kterým trpí". Umělec nicméně ze žádného trestného činu formálně obviněn nebyl. Organizace Human Rights in China (Lidská práva v Číně) v dubnu přinesla zprávu, že Aie k přiznání donutili pomocí mučení.

Provokatér režimu byl propuštěn na čínskou verzi kauce, tzv. qubao houshen (čti čchü-pao chou-šen), kterou čínské úřady běžně používají v případech, u kterých seznají, že nejsou vhodné k potrestání. „Qubao houshen je technika, kterou úřady veřejné bezpečnosti někdy používají, aby si zachovaly tvář a ukončily kontroverzní případy, u nichž není moudré či nezbytné je trestat," uvedl na internetových stránkách Americko-asijského právního institutu profesor práv a odborník na Čínu, Jerome A. Cohen, který vyučuje na Newyorské univerzitě.

Rozhodnutí udělit qubao houshen má pramálo do činění s právním řádem. Tento výsledek jasně ukazuje, že ohromný mezinárodní tlak veřejnosti plus výrazné domácí a osobní (konexe) mohou být silnou kombinací i v případě někoho, kdo zašel dále, než kdokoliv jiný před ním, když se otevřeně vysmíval ... komunistickému režimu," napsal Cohen.

Náhlé propuštění disidentského umělce přichází právě před návštěvou čínského premiéra Wen Jiabaoa ve Velké Británii a Německu, kde má Ai „silné profesionální vazby a veřejnou podporu", hlásí Amnesty International.

Jeho propuštění na kauci lze vidět jako symbolický krok vlády k odvrácení narůstající kritiky," okomentovala Catherine Baberová z Amnesty International.

 

Article in English

 

Související články:

Čínský umělec Ai Weiwei krutě mučen, aby se přiznal, tvrdí článek