20073005_tiananmen-masakr-tanky
Slavná scéna z náměstí Tchien-an-men, kdy se neznámý můž postavil tankům. (64memo.com)
Od brutálního potlačení studentského hnutí na náměstí Tchien-an-men uplynulo 4. června už 22 let. Čínská komunistická strana nikdy nepřiznala odpovědnost za tehdejší užití armády proti demonstrantům.

V perzekuci disentu však strana pokračuje i dnes. Podle mnoha názorů předčí zásah z letošního února i události na Tchien-an-men před 22 lety.

 

Při masakru, známém v čínské společnosti jako "Incident", 4. června roku 1989 zemřely podle různých odhadů stovky až tisíce demonstrantů. Mnozí z nich byli studenti. Požadovali demokratické změny a politické svobody. A podle studentského vůdce Tang Bai-čiaoa se touha Číňanů po svobodě nezmenšila ani po 22 letech.

Video poskytla Televize NTD

„Čínská společnost je dnes schopna a odhodlána čelit tyranii. Trpělivost lidu s výstřelky moci už dochází. Čínští lidé, napříč všemi etnickými skupinami, všech věkových kategorií i vyznání, chtějí konec diktatury a návrat země mezi slušné a kulturní země," řekl bývalý studentský vůdce Tang Bai-čiao.

Mnoho pozorovatelů pochybuje, že čínský režim podobné hlasy vyslyší. Skupina právníků, zvaná Čínští obránci lidských práv, říká, že respektování občanských práv a perzekuce disentu a občanských aktivistů se v Číně zhoršilo nejvíce od Tien-an-menského incidentu.

Americká skupina Human Rights Watch je přesvědčena, že čínský režim stále není schopen klidného dialogu s nespokojenými občany. Ředitelka asijské sekce Sophie Richardsonová uvedla v internetovém prohlášení: „Nedávné snahy režimu umlčet disent jsou děsivou připomínkou událostí okolo masakru na Tchien-an-men."

Zatímco v pevninské Číně není připomínání událostí na náměstí Tchien-an-men povoleno, na Taiwanu a v Hong Kongu se odehrávají rozsáhlé vzpomínkové akce.