20110414-china-hiv
Plakát propagující zvyšování povědomí o AIDS před Světovým dnem AIDS v Pekingu. Nemoc, která je AIDS podobná, se šíří Čínou, přitom HIV testy ukazují negativní výsledky.
Čínská média v uplynulých týdnech propírala zprávu o neznámé, vysoce nakažlivé chorobě podobající se AIDS. Nemoci, která se má údajně v zemi šířit už několik let a kterou byly nakaženy tisíce lidí, se říká „HIV negativní AIDS“. Teď do hry vstoupily oficiální sdělovací prostředky se záměrem celou věc uspat: žádná taková nemoc neexistuje a lidé, kteří tvrdí, že jsou nemocní, potřebují psychologickou pomoc.

 

V široce kolovaném prohlášení mluvčí čínského ministra zdravotnictví, Teng Chaj-chua, 4. dubna uvedl, že „HIV negativní AIDS“ je jen „fobie z AIDS“. 11. dubna pak dodal, že „žádná takzvaná fráze „HIV negativní AIDS“ neexistuje a že žádný virus (choroby) „HIV negativní AIDS“ není".

V přibližně stejnou dobu se na národ vyvalila i oficiální propaganda: deseti a dvanácti minutová  videa od agentury Sin-chua a Lidového deníku, která měla tvrzení vyvrátit, série reportáží a článků varujících před „fobií z AIDS“ a parta „expertů“, z nichž někteří jsou pouhými vládními funkcionáři, nakažené lidi vyzývali, aby přestali poslouchat zprávy hongkongských médií a vyhledali pro své psychologické problémy odbornou pomoc.

Lidé, kteří trpí tím, co prohlašují za neidentifikovanou chorobu s oslabujícími symptomy podobnými AIDS, se proti oficiálním prohlášením ohradili. Symptomy údajné nemoci zahrnují zduření lymfatických uzlin, krev pod kůží, bolest kloubů, povlak na jazyku a další.

O pacientech zvláštní choroby v poslední době rozsáhle informovaly hongkongské noviny Oriental Daily a Ming Pao, které uvedly, že v šesti provinciích má být nakaženo několik tisíc lidí.

Citlivá záležitost


Jeden pacient z pevninské Číny zaslal na online forum Velké Epochy (čínská verze, pozn. redakce) tuhle zprávu: „Tato nemoc skutečně existuje a je vysoce nakažlivá. Nakazil jsem celou svou rodinu a přátele. Každý den žiji v bolestech a utrpení, stěží můžu chodit. Úředníci z Ústavu pro kontrolu a prevenci chorob (UKPC) mě varovali, abych nešířil fámy, jinak si ponesu následky. Vyhrožovali, že jestli o tom budu i nadále mluvit, nikdo mě nebude poslouchat a lidé mě budou mít za blázna.“

Další žena Velké Epoše řekla, že si myslí, že se nakazila, když si nechala tetovat před pěti lety obočí. Posléze se u ní objevila vyrážka, kopřivka a plísňová infekce v ústech. Symptomy se každým rokem zhoršovaly. Kromě plicní infekce a osteoporózy ji bolí všechny klouby, které vydávají zvuky, jakoby praskaly. Její 17letý syn je také nakažený a oba dva mají velmi vážné symptomy, tvrdila žena.

„Mám vysokou školu a určitě si dokážu sama o této nemoci udělat úsudek. Netvrdím nějaké slepé domněnky, všechny lékařské prohlídky mohou dokázat, že je můj imunitní systém velmi slabý,“ prohlásila.

Poznamenala, že vzala syna do Pekingu, aby se na něj podívali doktoři tam. Ti sice uznali, že je něco v nepořádku, ale kvůli instrukcím z vyšších míst nemohou nic dělat. Jeden specialista jí údajně pověděl, že celá věc je příliš citlivá a kdyby o tom promluvil, přišel by o práci. Nicméně byl ochoten mluvit v případě, že chorobu přijdou zkoumat lidé seshora.

Vzorky do USA?

Mluvčí ministerstva zdravotnictví čínským médiím 6. dubna sdělil, že UKPC koncem loňského roku přesvědčila přes internet 59 údajně nakažených dobrovolníků, aby se zúčastnili klinických testů na HIV a další neznámé choroby.

Účastníkům studie byly provedeny testy na HIV, běžná zdravotní prohlídka a dán k vyplnění psychologický dotazník. 21. února byly oznámeny výsledky. Pacienti byli ve všech testech diagnostikováni jako normální, kromě duševního zdraví, které bylo „očividně horší než u průměrného člověka“.

Rovněž v únoru letošního roku UKCP testovaným lidem oznámilo, že vzorky jejich krve byly poslány do laboratoře ve Spojených státech, která se specializuje na testování virů. Jméno laboratoře ovšem neprozradili. Velká Epocha později prostřednictvím telefonního hovoru s UKPC zjistila, že domnělá laboratoř má být na Kalifornské univerzitě v San Franciscu, ovšem tamní fakulta mikrobiologie a imunologie nebyla kvůli nepřítomnosti zodpovědného profesora schopna poskytnout jakékoliv vyjádření.

Nakažení lidé podezírají úřady, že případ tutlají z obavy z vypuknutí zdravotní krize. Muž z provincie Fu-ťien, který se představil krycím jménem „Naděje“, v telefonním rozhovoru s Velkou Epochou zdůraznil, že si je jistý, že žádnou fobii z AIDS nemá. „Žena a já máme symptomy, které nám jasně říkají, že jsme se nakazili nějakým virem,“ prohlásil.

Podle jednoho uživatele internetu z provincie Hunan zkoumal Pasteurův ústav v Šanghaji v prosinci 2009 krev pěti pacientů s HIV negativní AIDS. Zaměstnankyně, která měla na starosti testy, jednomu z pacientů řekla, že stejný druh viru byl nalezen u všech pěti pacientů. Dokonce se ptala, jestli zabírají léky na AIDS a oznámila, že výsledky testů budou zveřejněny 28. prosince. Žádné další zprávy ale nepřicházely, a tak se šel pacient zeptat sám. V ústavu mu řekli, že nic takového neprohlásili.

 

Article in English

Související články:

V Číně se šíří vysoce nakažlivá choroba podobná AIDS