20110511_falun_gong
Wang Yuqing, aktivní členka hnutí Falun Gong, která nyní žije v zahraničí. (Foto poskytla Wang  Yuqin)

Za to, že se Xie Shaodong  (čti Sie Šao-tung, pozn. red.) pokusil odjet z Číny, byl poslán na rok do centra pro vymývání mozků. Jako praktikanta hnutí Falun Gong, čínské duchovní praxe, je jeho víra v domovské zemi potírána, a proto viděl lepší budoucnost pro sebe a svou rodinu za hranicemi.

Když ale na začátku roku 2008 přišel do informačního centra pro cestovní dokumenty v Guangzhou, aby zažádal o vstup do Hongkongu a Macaa, sdělili mu, že má na třicet let zákaz výjezdu ze země.

Za několik týdnů ho pak policie odvlekla z domu na základě obvinění, že se pokusil utéci, a poslali ho na lekce myšlenkové převýchovy. Neustálá agitace ze strany jeho rodiny mu zajistila 12. června roku 2009 propuštění.

„Báli se, že zveřejním, jak týrají praktikující Falun Gongu,“ řekl Xie Velké Epoše.

Odmítání pasů a víz praktikujícím Falun Gongu je metoda, k níž se Komunistická strana Číny uchyluje již od počátku perzekuce hnutí od roku 1999, kterou začal vést bývalý prezident Číny Ťiang Ce-min.

Xie se jednou pokusil zemi opustit oficiální cestou. Místní Úřad 610, vládní úřad stojící nad zákonem, který má na starosti koordinaci a vlastní pronásledování Falun Gongu, zrušil platnost pasů celé jeho rodině, když Xieho poslali na převýchovu. Jakmile to rodina zjistila, použili pro útěk jiných kanálů.

Wang Yuqing (čti Wang Jü-čching, pozn. red.) z Guangzhou v provincii Guangdong má podobnou zkušenost. Poprvé zažádala o pas v roce 2004, kdy chtěla navštívit dceru žijící na Novém Zélandu. Žádost jí byla odmítnuta, a tak to zkusila znovu v srpnu 2008. Tentokrát jí řekli, že kdyby jí dovolili opustit Čínu, podryla by tím národní bezpečnost. Napotřetí už pas dostala, ale když to zjistila policie, která její aktivity sledovala, zatkli ji. „Policie mě prostě odsoudila na rok nucených prací bez jakéhokoliv důvodu,“ líčí.

Poté, co si „trest“ odpykala, musela Wang Yuqing okamžitě nastoupit do zařízení pro mentální převýchovu. I přes mučení odmítla podepsat prohlášení, které má vládě sloužit jako záruka, že se přestane Falun Gongu věnovat a zřekne se svého přesvědčení. Komunističtí správci ji přeřadili do jiného centra vymývání mozků ve Wuhanu, které je známé svými brutálními praktikami.

Její dceři se povedlo vyvinout tlak na úřady na Novém Zélandu, takže její matku propustili, a později se jí podařilo ze země utéci.

Dvaašedesátiletá Bao Xuezhen (čti Pao Süe-čen, pozn. red.) je praktikující Falun Gongu z okrsku Changning v Šanghaji. Poprvé si o cestovní pas zažádala v únoru roku 2005. Žádost jí zamítli. Během dalšího dva a půl roku si o pas žádala třikrát, navštívila vládní úřady a psala dopisy o svém případu. V červenci 2007 cestovní pas konečně dostala a okamžitě odjela pryč z Číny.

Poté, co přijela do Dánska, kde se znovu setkala se svým synem, uvedla Bao Xuezhen pro Velkou Epochu: „Řekli mi, že pokud bych Čínu opustila, představovala bych pro zemi hrozbu. Jakou hrozbu může stará dáma jako já představovat pro tak velkou zemi? … Praktikující Falun Gongu jsou dobří lidé bez ohledu na to, kam jdou. Země z jejich přítomnosti může jen těžit.“

Article in English