Wei Jing Sheng v roce 2005 ve Vídni. (Foto: archiv Velké Epochy)
Wei Jing Sheng v roce 2005 ve Vídni. Jing Sheng se také účastnil podání trestního oznámení u Španělského soudu, proti pěti vysoce postaveným čínským komunistickým funkcionářům. více... (Foto: archiv Velké Epochy)

Nobelova cena za mír je vyznamenání, které vzbuzuje pozornost mnoha lidí. Nositelé těchto cen, jako například Nelson Mandela, jsou morálními vzory lidí na celém světě. Motivují lidi, aby bojovali za své ideje, svou víru a blaho ostatních a aby se obětovali. Nositelé ceny, jako Andrej Sacharov, reprezentovali odpor lidí vůči vedení komunistické strany a ukázali morálku intelektuálů. Jejich úsilí nakonec vedlo i k pádu Berlínské zdi. Přinesli naději lidem toužícím po svobodě.

Představme si muže, který se zúčastnil demonstrace na náměstí Nebeského klidu na náměstí Tiananmen v Pekingu v roce 1989. Později se ve vězení, pod nepředstavitelným nátlakem, svých idejí vzdal a za své činy se omluvil. Přesto mu to můžeme odpustit a mít pro něho pochopení. V žádném případě z něho ale neučiníme vzor pro druhé a nebudeme podle něho vychovávat své děti.

Představme si dál, že tento muž nezměnil jenom sám sebe, ale on ještě navíc šířil v televizi lži diktátora, aby vrahům napomáhal. Dokonce se odvážil tvrdit, že na náměstí Nebeského klidu nebyla prolita žádná krev a nikdo tam nezemřel. Pokud zašel takhle daleko, už mu nemůže být odpuštěno. Tento muž se totiž mezitím stal pomocníkem vrahů. Možná se tak choval proto, že doufal v brzké propuštění z vězení. Takový motiv zcela zjevně popsal v jednom dopise příteli.

Ale tento muž se nadále zlými slovy vyjadřoval o demonstraci i poté, co už byl z vězení propuštěn, a tedy už pod žádným tlakem nebyl. Tvrdil, že tuto demonstraci vyvolalo hnutí spočívající na lžích a podvádění obyvatelstva. V této chvíli už je tedy zcela jasně zřejmé, že morálka tohoto muže úplně selhala.

Tento muž se jmenuje Liu Xiao Bo a je nositelem Nobelovy ceny za mír v roce 2010. Jaký vzor pro mladé lidi z něho chtějí vytvořit členové výboru pro udělování Nobelovy ceny za mír? Každopádně nemohou tvrdit, že o výše zmíněných faktech nevěděli. Tato fakta byla řádně zdokumentována a částečně jsou i uvedena ve zveřejněných pracích Liu Xiao Boa.

Členové výboru zcela zjevně počítali s konfliktem. Předtím než cenu udělili, prohlásili, že letošní Nobelova cena za mír ukáže světu nový směr. Možná tím mysleli, že předmětem diskuse nebude morálka, ale stane se jím politický směr. Podobně jako u Andreje Sacharova a Lecha Walesy chtěli touto cenou podpořit protesty národů současnosti.

Liu Xiao Bo skutečně reprezentuje jednu určitou skupinu lidí. Ve společnosti, kde je lid donucen bránit se s nožem v ruce a kde je dívka odsouzena za to, že při boji o život zabila vysokého funkcionáře, který ji znásilňoval, tam tato skupina patří k těm, kteří bojují proti slabším a proti jejich odporu. Zatímco prostí lidé se na diktatuře pokojně právní cestou dožadují svého majetku a svých práv, lidé jako Liu Xiao Bo jen trousili sarkastické fráze.

Jestliže se mínění této skupiny neshoduje s opozicí, tedy nemá odlišný názor od diktátora, není potom podpůrcem samotného diktátora? Je snad toto ten nový směr, který nám chce výbor pro udělování Nobelovy ceny za mír ukázat? Ano, je tomu skutečně tak.

Komunistická strana Číny ovlivňuje politiky západního světa na základě jejich ekonomických zájmů. A prodejní politici se vydávají tímto směrem. Pokud nebyl tento vývoj v dřívějších dobách ještě tak moc zjevný, potom se tímto udělením Nobelovy ceny za mír zcela jasně odhalil. Nobelova cena za mír dává čínskému lidu na vědomí zcela jasné poselství: demokratické země západu vás nepodpoří.

Předávání cen s prázdnými židlemi a zpěvem dětského sboru nemůže tuto smutnou pravdu zakrýt.

Wei Jing Sheng je jedním z nejvýznamnějších politických disidentů Číny. Stal se známým, když požadoval demokracii a následně kvůli tomu strávil 18 let ve vězeních a pracovních táborech. Od roku 1997 žije v USA, kde se nadále zasazuje za demokratizaci Číny. Je nositelem ceny Roberta Kennedyho, Sacharovovy ceny Evropského parlamentu a Ceny demokracie státní demokratické nadace Ameriky.

www.weijingsheng.org/

Článek v němčině

Související články:

Do ČR zavítal “čínský Mandela“ Wei Jingsheng

Slavný čínský obhájce demokracie vyzývá Evropu k pokračování zbrojního embarga

Čínský nositel Nobelovy ceny za mír je zastáncem režimu