Akt stvoření. (Hana Kotulánová/Velká Epocha)
Akt stvoření. (Hana Kotulánová/Velká Epocha)

Brno 6. 4. 2010 - Jubilejní, dvacátý ročník mezinárodního festivalu divadelních škol byl zahájen maškarním „Průvodem velikánů" a hrou Stvoření. Ode dneška do 10. 4. bude návštěvníky festivalu čekat bohatý divadelní program a spousta doprovodných „setkání" na Flédě a v dalších klubech.

Úvodní ceremoniál k festivalu Encounter si sympaticky pohrál s aktem stvoření, díky kterému hravým způsobem seznámil diváky s uplynulými dvaceti roky od začátku festivalu. Symbolické spojení prstu člověka a boha bylo také vybráno za hlavní design letošního ročníku a motiv stvoření se tak objevuje i na všech průvodních materiálech, které k festivalu patří.

Na úvodní scénku tematicky navázala autorská hra pražské Damu, Stvoření, která popisuje samu sebe jako výsledek toho, co se skupina autorů dozvěděla o stvoření světa a jaký si na něj utvořila názor. Náhled do množství mýtů z celého světa má ukázat, že někde v jádru jsou si podobné a zároveň se snaží zjistit, zda existuje alespoň jedna správná odpověď na prastarou otázku: Proč jsme tady?

Setkání jubilejní, setkání divadelní, setkání přátelské

Projev ředitele festivalu prof. Petra Oslzlého. (Hana Kotulánová/Velká Epocha)
Projev ředitele festivalu prof. Petra Oslzlého. (Hana Kotulánová/Velká Epocha)

Takovými přívlastky by se dala shrnout nálada letošního festivalu a navazuje tak na zaběhnutou tradici. Letošní program je ale zase o kousek dál ve vývoji a tentokrát byla snaha organizátorů zaměřena na zpřístupnění festivalu co nejširší veřejnosti. Tomu také odpovídá celkový počet hraných představení a také atraktivní exotické inscenace.

Do Brna letos zavítalo 13 divadelních škol a jako nováčci se Brnu představí studenti herectví z Kolumbie a Turecka. V programu neměla chybět ani hra z Jihoafrické republiky, účastníci z JARu ale museli z ekonomických důvodů svou účast na poslední chvíli odřeknout. O zajímavá „Setkání" ale jistě nebude nouze.

Německo, Bulharsko, Anglie, Finsko, Rakousko, Rusko, Kolumbie, Turecko, Polsko, Slovensko a samozřejmě Česko, tak vypadá letošní ochutnávka světového divadelního umění v Brně. Přijďte se „Setkat" i Vy!

Kompletní program hraných představení, včetně doprovodného programu a dalších informací o rezervaci lístků naleznete na stránkách festivalu www.encounter.cz nebo si pro programovou brožuru můžete přímo zajít do Infocentra na divadelní fakultě brněnské Jamu.