Poplašné tlačítko na britské Jednotky on-line ochrany proti zneužívání dětí (CEOP)
Poplašné tlačítko na britské Jednotky on-line ochrany proti zneužívání dětí (CEOP)

LONDÝN – Internetový sociální server Facebook byl obviněn ze selhání ochrany jeho mladých britských uživatelů před hrozbou, kterou představují pedofilové.

Stránka, kterou ve Spojeném království používá 23 milionů lidí, zatím odmítá zavedení „poplašného tlačítka“, prostřednictvím nějž mohou mladí lidé zneužívání oznámit přímo pověřeným úřadům.

Z tohoto důvodu se server stal bezpečným útočištěm pro pedofily, argumentovali v úterý vysocí policejní důstojníci a politici.

Vlna kritiky se vznesla po pondělím zatčení Petera Chapmana, který znásilnil a zavraždil sedmnáctiletou Ashleigh Hallovou. Chapman, třiatřicetiletý muž usvědčený ze dvou případů znásilnění, Ashleigh nalákal pomocí Facebooku, kde se vydával za chlapce jejího věku. Oba si vyměnili telefonní čísla a dohodli si schůzku.

V době dívčina úmrtí, v říjnu loňského roku, ji v nočních hodinách vyzvedl muž, o kterém se Ashleigh domnívala, že je Peteův otec. Byla znásilněna a udušena, a její tělo odhozeno na pole poblíž města Sedegefield v hrabství Durham.

Chapman byl v pondělí odsouzen na doživotí. Ashleighina matka, Andrea Hall, před budovou Korunního soudu v Teeside v slzách promlouvala do duše ostatních teenagerů a varovala je před neznámými osobami na sociálních sítích.

„Poučení pro lidi je prostě dávat si pozor,“ řekla. „Pokud se chystáte s nějakým člověkem sejít, dbejte na to, abyste o tom, prosím, určitě někomu řekli. To je to sdělení; nechoďte tam sami.“

Dva další sociální servery – Bebo a MSN – na svých stránkách oba začlenily oficiální „poplašné tlačítko“, které zašle zprávu na britskou Jednotku on-line ochrany proti zneužívání dětí (CEOP). Informace je pak zařazena do složek podezřelých osob výzvědné služby a může podnítit policejní vyšetřování pedofilů a násilníků.

Jim Gamble, bývalý vedoucí policejní důstojník ve službách CEOP, uvedl, že organizace v loňském roce obdržela 267 hlášek na podezření ze zneužívání na Facebooku – 43 procent z toho zahrnovalo také tzv. „grooming“ potencionálních obětí. „Grooming“ je anglický termín, užívaný pro jednání dospělého člověka, který se snaží vmanipulovat dítě do důvěrného vztahu, aby si útočník mohl naplánovat setkání a sexuální obtěžování nezletilce.

Gamble tvrdí, že CEOP přijal pouze jedno nebo dvě ohlášení zneužívání přímo ze sítě Facebook.

„Naprostá většina přichází od lidí, kteří paradoxně musí navštívit jiné stránky, kde se naše tlačítko nachází, aby nám hlášku poslali. To prostě není dost dobré,“ vyjádřil se v úterý v programu BBC Radio 4.

„Jejich argument pro neumístění našeho tlačítka do jejich prostředí podle mého názoru neobstojí. Když se podíváme na případy groomingu, které k nám chodí, pochází z Facebooku méně než tři procenta. Zbytek je od členů veřejnosti, kteří jsou nuceni v jakémkoli obzvlášť obtížném okamžiku v on-line prostředí jít na jinou stránku.“

Do rámečku:
„Jejich argument pro neumístění našeho (poplašného) tlačítka do jejich prostředí  podle mého názoru neobstojí.“ - Jim Gamble, bývalý ředitel britské Jednotky on-line ochrany proti zneužívání dětí

Gamble se domnívá, že přidání tlačítka CEOP na sociální sítě, působí na zneuživatele jako odstrašující prostředek. V minulém roce vedly výzvědné hlášky Jednotky k zatčení 334 lidí.

Mluvčí Facebooku prohlásila, že společnost již vlastní vysoce účinný mechanismus hlášení zneužívání s přiřazeným týmem, který vyšetřuje všechny případy.
Dodala, že by nejdříve musela vidět jiné než „anekdotické“ důkazy, že poplašné tlačítko CEOP sehrává zásadní roli.

„Facebook je bezpečné prostředí – jedno z nejbezpečnějších na internetu,“ řekla. „Máme nahlašovací odkazy po celé stránce. Používáme technologii na podávání reportů jiným mechanismům. Chceme znát důkazy, že toto tlačítko je lepší než jiné ohlašovací mechanismy, které jsme viděli.“

Mluvčí liberálních demokratů pro záležitosti vnitra Chris Huhne nicméně prohlásil, že absence CEOP tlačítka na Facebooku byla „do nebe volající chyba“.

Městská policie v Merseyside, která měla Chapmana monitorovat, se po provalení skutečnosti, že na vydání celostátního varování ohledně násilníka vyčkávala 9 měsíců, obrátila na Nezávislou komisi pro policejní stížnosti.

Britský ministr vnitra Alan Johnson uvedl, že se z této tragédie dají vzít lecjaká ponaučení. V ranní Breakfast Show na rádiu BBC řekl, že úředníci zkoumají způsob, jak usvědčené sexuální delikventy identifikovat, jakmile se někde na internetu přihlásí.

„Naši lidé v orgánu pro ochranu dětí a on-line ochranu vlastně dělají to, že se připojí na internet a skutečně zkouší tyto lidi sami nalákat,“ vysvětloval. „Zdali můžeme získat technologií na indikaci, kdy jsou připojení, tím se ještě musíme zabývat.“

Article in English