Bývalý haitský diktátor Jean-Claude Duvalier. (AP/SITA)
Bývalý haitský diktátor Jean-Claude Duvalier. (AP/SITA)

Po desetiletí byl neprůhledný bankovní systém Švýcarska rájem pro pohádkově bohaté diktátory z rozvojových zemí. S blížícím se novým zákonem se ale peníze nahromaděné zkorumpovanými politiky dostanou do rukou švýcarských úředníků, kteří je přerozdělí humanitárním organizacím.

Jakmile bude zákon schválen, 4,6 milionu dolarů bývalého haitského diktátora Jean-Claude Duvaliera umístěných na švýcarských bankovních účtech, půjde humanitárním organizacím zapojeným do obnovy Haiti, které před časem postihlo zemětřesení.

„S tímto zákonem se případy jako ... Duvalier už nestanou," cituje ministryni zahraničních věcí Micheline Calmy-Rey agentura AP.

Švýcarský soud letos kvůli právní kličce rozhodl, že peníze Duvaliera musí být přiděleny zpět jeho rodině, ale když Haiti zasáhlo dvanáct hodin po vynesení rozsudku zemětřesení, švýcarští soudci rychle přijali výnos, který převod financí zablokoval až do přijetí nového zákona.

Díky švýcarským zákonům, které umožňují utajené účty, si v minulosti do země převáděli osobní jmění někteří z nejtvrdších diktátorů světa.

Ve snaze tento narůstající problém vyřešit, země kantonů zavedla přísná pravidla proti praní špinavých peněz a zákony o majetku zločinců. Nové zákony umožnily vrátit celkem 1,56 miliardy amerických dolarů, které kdysi patřily údajně zkorumpovaným politikům, zpět do zemí původu.

Mezi ty, jejichž jmění bylo zabaveno, patří bývalý filipínský prezident Ferdinand Marcos, bývalý nigérijský vůdce Sani Abacha a bývalý nejvyšší představitel peruánské tajné služby Vladimiro Montesinos. V některých případech se ale peníze vrátit nepodařilo, protože v určitých zemích nemají právní systém umožňující úspěšně trestně stíhat bývalé vůdce.

Nová právní úprava, která má jít brzy do zemského parlamentu, tuto právní kličku uzavře a usnadní přerozdělení peněžních prostředků charitativním organizacím.

Haiti poprvé žádalo o vydání Duvalierova jmění už v roce 1986, krátce po jeho svržení, ale účty zůstaly zmrazené, jelikož Haiti proti svému bývalému prezidentovi nezahájila trestní stíhání.

Podle vládního prohlášení představitelé země doufají, že „tento nový zákon bude moci být uplatněn urychleně, aby se našlo řešení v záležitosti Duvalierova majetku co nejdříve".

Article in English