Městečko San Juan Bautista na ostrově Robinsona Crusoe, souostroví Juana Fernándeze. (Foto: Wikipedia.org)
Městečko San Juan Bautista na ostrově Robinsona Crusoe, souostroví Juana Fernándeze. (Foto: Wikipedia.org)

Ostrov Robinsona Crusoe se nachází v souostroví Juana Fernándeze, asi 676 kilometrů od pobřeží Chile. 27. února kolem půl čtvrté ráno, když na ostrově všichni spali, dvanáctiletá Martina Maturana najednou ucítila slabý otřes.

Nedalo jí to, a tak vzbudila svého otce, policistu. Ten, aby ji uklidnil, zavolal jejímu dědečkovi, který žije ve Valparaiso v centrálním Chile. Od něj se dozvěděli, že zrovna před pár minutami zemi zasáhlo mohutné zemětřesení.

Hned na to si dívka všimla, že se lodě na moři za oknem hýbou jinak, než obvykle.  Vyběhla tedy na náměstí a začala zvonit na poplašný zvon, aby vzbudila sedm stovek obyvatel ostrova v jeho jediné vesnici San Juan Bautista.

Podle chilského tisku dívka nevěděla, kolikrát má zazvonit v případě tsunami. Pro každou situaci je totiž jiné znamení.

Ti první, kdo se probudili, pokračovali ve vyzvánění na poplach, aby se všichni lidé utekli schovat do hor.

Varování přišlo právě včas. Za pár minut přišla ohromná vlna tsunami a zničila vše, co jí stálo v cestě.

Na ostrůvku, jenž nese jméno slavné románové postavy britského spisovatele Daniela Defoe, vlna uchvátila nejméně šestnáct lidí. Osm těl bylo nalezeno.

Guvernér města Valparaiso, Richard Bravo, navštívil souostroví den po katastrofě a poté oznámil, že voda zde vystoupala až do výšky tří set metrů nad mořem a zničila obydlí asi dvou set obyvatel. „Nezbylo tam nic," uvedl podle zpráv.

Pedro Forteza, civilní pilot, který byl po katastrofě vyslán pracovat do Národního krizového centra na ostrově, sdělil Chilské národní televizi, že situace v souostroví „je velmi, velmi vážná" a většina městečka je pryč.

Ostrov Robinsona Crusoe je velký jen sto čtverečních kilometrů. V souostroví Juana Fernándeze je ale největší.

Moře odneslo budovy samosprávy, spláchlo turistické oblasti i domovy lidí.

Přesto, díky pohotovému varování dvanáctileté dívky, mohou obyvatelé ostrova hovořit o štěstí.

Oceánograf Alfonso Campusano, ředitel Studií oceánu na univerzitě Andres Bello a bývalý šéf systému varování před tsunami na Hydrografické a oceánografické službě (SHOA), médiím řekl, že „předpověď tsunami se dala očekávat od okamžiku, kdy zemětřesení o síle 8,8 stupně udeřilo".

„Hydrografická a oceánografická služba měla vydat varování před tsunami ne později než deset minut po zemětřesení," uvedl.

„Scházela zde morální odvaha říct, že se musí evakuovat; je to protizákonné zabití," říká Campusano.

Obyvatelé několika přímořských oblastí zasažených tsunami z chilského zemětřesní uvedli, že první ničivá vlna přišla méně než deset minut po zemětřesení. Mnoho lidí pak zemřelo, když po více než hodině sešli zpět do níže položených oblastí prohlédnout si škody. V tu chvíli totiž udeřila druhá vlna a po ní už zůstal jen písek.

Article in English