Mobilní telefon Nexus One od Google s operačním systémem Android. (Mat Honan/Flickr.com)
Mobilní telefon Nexus One od Google s operačním systémem Android. (Mat Honan/Flickr.com)

Společnost Google nedávno oznámila, že již není ochotna nadále cenzurovat výsledky na svém čínském vyhledávači Google.cn.

Americký deník Wall Street Journal napsal, že za pohrůžkou firmy odejít ze země, pokud Peking nezruší cenzuru, stojí spoluzakladatel firmy Sergej Brin, který zažil cenzuru na vlastní kůži v bývalém Sovětském svazu.

Čínská vláda ovšem nehodlá s Googlem nijak vyjednávat. Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová do Číny vzkázala: „Země, které omezují volný přístup k informacím nebo porušují práva uživatelů internetu, riskují, že se ohradí od pokroku 21. století."

Podle čínské strany její výroky, kterými podpořila postoj Googlu, by mohly vážně poškodit vztahy obou zemí.

Když chce Čína cenzuru, nedostane Nexus One

Mluvčí firmy Google Martha Wangová oznámila, že firma zrušila uvedení svého nového mobilního telefonu Nexus One s operačním systémem Android do Číny. Pokud se internetová společnost z čínského internetového trhu nakonec opravdu stáhne, je pravděpodobné, že Číňané si budou muset na Nexus One nechat zajít chuť.

Důvody k cenzuře

Do situace budou ještě moci promluvit čínští uživatelé internetu, kteří neskočili své vládě na „špek". Čínská vláda totiž svým lidem tvrdí, že cenzura na internetu chrání jejich bezpečnost. Avšak existence internetové policie, která má za úkol ulovit nepohodlné internetové surfaře, kteří buďto vědí „příliš mnoho", nebo „příliš mnoho" vědět chtějí či chtějí lidem „příliš mnoho" ukázat, svědčí o tom, že cenzura má spíše zaručovat bezpečnost absolutní moci čínské vlády v zemi.

Google mezitím vypustil zábavný spot, ve kterém malí ninjové otevírají krabici s novým telefonem typu Nexus One. Tento reklamní spot je jedním z řady krátkých snímků nazývaných „Unboxing", což je v podstatě nový druh reklamního spotu. Zhlédnout jej můžete níže.


Čtěte také:

Čínské oficiální zpravodajství: tradice cenzury a manipulace
Internetové kavárny v Číně monitorují své návštěvníky