Cenzura v Cine, internetove kavarny monitoruji uzivatele, internetovi surfari v Cine se museji prihlasovat pod skutecnym jmenem
Internetová kavárna v Číně. (AP/SITA)

Voice of America uvádí, že některá čínská města instalovala do internetových kaváren monitorovací systémy, které snímají identifikační karty a fotografie internetových uživatelů.

Toto opatření je jedním z případů, k němuž se kritici vyjadřují s obavami o zachování trendu internetové svobody. Ochránci lidských práv upozorňují, že pokud úřady donutí uživatele používat svá skutečná jména a osobní údaje, bude ohrožena svoboda slova a demokracie.

Čínská média již mluví o instalaci nového modelu monitorovacího systému v pekingských kavárnách a jiných velkých městech. Podle The Beijing News požaduje od nově příchozích uživatelů fotografii a sken identifikační karty přes 1500 pekingských internetových kaváren. V článku se uvádí, že data jsou okamžitě zasílána na ředitelství „Prosazování kulturního zákona“, kde jsou uložena sytému. V průběhu tohoto roku bude tento registrační systém údajně instalován do všech internetových kaváren v Pekingu.

Všichni uživatelé jsou podezřelí!

Reportéři bez hranic (RBH) situaci komentovali: Pod tímto monitorovacím systémem jsou nyní všichni uživatelé považováni za podezřelé. RBH jsou znepokojeni, že se internetové kavárny stávají místem, kde jsou uživatelům ukradeny informace a kde jsou lidé udáváni. Podle RBH chtějí úřady instalací tohoto systému vytvořit mezi lidmi znepokojení a strach.

Oficiální vysvětlení pro instalaci těchto systémů zní ve smyslu zamezit ve vstupu nezletilých do internetových kaváren, zakročit proti internetovým zločinům a usnadnit důstojníkům veřejné bezpečnosti průběh vyšetřovacího procesu, protože mnoho internetových kaváren nedodržuje zákony. Proto chtějí zavést povinnou registraci uživatelů.

Policejní důstojník z úřadu Veřejné bezpečnosti v Guangzhou uvedl, že pokud internetové kavárny nebudou monitorovat skutečná jména, vytvoří to mezeru pro lidi, kteří provádějí osobní útoky a šíří pomluvy on-line. Policista také řekl, že se lidé v mnohých případech registrují pod vypůjčenou nebo ukradenou identitou. Skuteční vlastníci identifikací jsou zneužiti, a z toho důvodu požádali internetové uživatele po celé zemi o užívání jejich skutečných nacionálí.

Další druh kontroly a potlačování

Voice of America zveřejnili rozhovor s počítačovým obchodníkem z Pekingu jménem Liu Tianyi. Pan Liu říká, že tento nový systém je pro úřady efektivním způsobem, jak monitorovat aktivity lidí. Jeho dopad však bude podle něj více zhoubný, než nápomocný. Pan Liu říká, že pokud se na věc podíváme z hlediska sociálního rozvoje a rozvoje rozličných názorových aspektů, je tento systém značně omezující.

Liu říká, že lidé, kteří páchají zločiny on-line, jsou pouze malou hrstkou internetových uživatelů. Velká většina uživatelů používá internet pro vyjádření svých názorů nebo výměnu informací a myšlenek. Liu vyjádřil obavy nad tím, že by nový systém mohl poškodit základní lidská práva a práva občanů na jejich soukromí.

V Číně je největší skupina internetových uživatelů na světě, čítající 200 milionů lidí.

Absolutní moc nad tělem i myslí

Avšak to, co omezuje internetové uživatele, zřejmě není samotný instalovaný systém. Takzvaná „protistátní témata“ a „protistátní názory“ se pravděpodobně stanou nediskutovatelná a předpokládá se, že uživatelé budou v opačném případě čelit stíhání. To, co ve skutečnosti způsobuje omezení, jsou zaběhnuté postupy vládního režimu a jeho pokusy o udržování absolutní moci nad veškerým veřejným i soukromím děním v zemi.

Zdroj