Tibetský aktivista v Indii. (AP/SITA)
Tibetský aktivista v Indii. (AP/SITA)

Více než čtyřicet českých obcí již ohlásilo, že se letos připojí k mezinárodní kampani „Vlajka pro Tibet". Symbol Tibetu se každoročně vyvěšuje 10. března jako připomínka násilného potlačení povstání Tibeťanů proti čínské okupaci v roce 1959. Při něm tehdy zahynulo přes 80 tisíc lidí.

Letos bude tibetská vlajka vlát v Aši, Blovicích, České Kamenici, Dobrovicích, Hlučíně, Horním Jelení, Hostinném, Chrudimi, Chrustenicích, Jilemnici, Kamýku nad Vltavou, Kutné Hoře a na Kvildě. Dále také v Mikulovicích, Milovicích, Modřicích, Náchodě, Novém Strašecí, Otrokovicích, Pardubicích, Plzni-Slovanech, Praze-Dubči, Praze-Slivenci, Praze 22, Praze 3, Proboštově, Přibyslavi, Rudné, Rychnově, Jablonci nad Nisou, Říčanech, Semilech, Spáleném, Poříčí, Strunkovicích, Sušicích, Šumperku, Tovačově, Třeboni, Velké Bystřici, Větrušicích, Vrchlabí, Vsetíně, Vyskeři a Žacléři. Na stanoviska dalších obcí čeká Občanské sdružení Lunghta, které akci pořádá.

Celosvětová kampaň Vlajka pro Tibet vznikla v polovině devadesátých let v západní Evropě s cílem poukázat na dlouhodobé porušování lidských práv v Tibetu. Česká republika se ke kampani připojuje pravidelně od roku 1996. V loňském roce ji podpořilo 363 českých obcí, měst, městských částí nebo krajů. Ke kampani se připojilo také 31 českých středních škol a gymnázií. Podrobné informace a úplný seznam míst lze najít na internetových stránkách: www.tibinfo.cz. Tibetskou vlajku je možné objednat a zakoupit u sdružení LUNGTA, případně si ji po uhrazení poštovného zapůjčit.

Tibetská vlajka byla v roce 1912 poprvé představena 13. dalajlámou, který sjednotil vojenské vlajky všech tibetských provincií do jedné, kterou používala tibetská armáda až do roku 1950. V roce 1955 byla stanovena 14. dalajlámou jako oficiální vlajka Tibetu. Po protičínském povstání v roce 1959 byla na území Čínské lidové republiky zakázána.

Pokud například v Tibetu vyvěsíte tibetskou vlajku, zazpíváte tibetskou hymnu nebo nenásilně upozorníte na porušování lidských práv, můžete být zatčen, vězněn, mučen, souzen a odsouzen, a to bez práva na obhájce nebo řádný soudní proces. To všechno bez ohledu na to, že se Čína paradoxně zavázala k dodržování Deklarace lidských práv jako jedna z prvních zemí již v roce 1948," píše se v otevřeném dopise sdružení LUNGTA, adresovaném českým obcím.

Podle sdružení je vyvěšení tibetské vlajky projevem solidarity s národem, jemuž je upíráno právo na sebeurčení, svobodu a demokracii.