Předseda čínského nejvyššího soudu, Wang Shengjun, při svém proslovu v Nanjingu  (screenshot z deníku Dajiyuan)
Předseda čínského Nejvyššího soudu, Wang Shengjun, při svém proslovu v Nanjingu  (screenshot z deníku Dajiyuan)

Předseda Nejvyššího soudu Číny, Wang Shengjun (Wang Šeng-ťün), nedávno prohlásil, že „celkové zájmy Komunistické strany Číny (KS Číny) a vlády“ převyšují zákon. Jeho poznámka vyvolala ostrou kritiku a mnozí souhlasí, že je to porušení ducha soudnictví.

Wang Shengjun rovněž požadoval, aby všechny soudy při projednávání soudních případů „ochraňovaly národní bezpečnost, upevňovaly moc státu a zajistily společenskou stabilitu“. Podle zprávy v čínském státním sdělovacím prostředku pronesl Wang tuto řeč 30. srpna v Nanjingu na národním fóru kriminálních případů.

Obhájce lidských práv Zheng Jiankang (Čeng Ťien-kchang) nazval Wangovy poznámky jasným porušením ducha práva. Řekl: „Vládnout podle zákonů znamená doslova zákony následovat. Soudce by měl postupovat jen podle zákona. 'Celkový zájem KS Číny a vlády' předpokládá, že se musí soudce snažit případy vyřešit podle politických zájmů. Je to prostě jen vyjádření zpolitizování soudnictví.“

Obhájce lidských práv z Pekingu, Lu Xiaoyuan (Lu Siao-jüan), zveřejnil na svém blogu: „Žádat po právnících, soudcích, prokurátorech a policistech, aby následovali politiku, znamená doslova určit politiku jako rozhodující prvek rozhodování.“ Lu zdůraznil, že soudy by měly přistupovat ke všem případům na základě „faktů, práva, regulérnosti a spravedlnosti“.


Pekingská právnička Liu Wei uvedla, že pro právníky je právo nejvýš, a považuje názor předsedy Nejvyššího soudu, že má politika přednost před právem, za odlišný od způsobu, jakým „následování práva“ obecně chápou právníci.

S tím, jak se blíží státní svátek 60. výročí KS Číny, bezpečnostní přípravy v Pekingu začaly už v druhé polovině června. Rovněž začalo odklízení protestujících z Pekingu. Začátkem srpna vydalo ministerstvo spravedlnosti příkaz všem právníkům, aby se chovali politicky správně, ochraňovali stabilitu státu a následovali úřední rozhodnutí.

V současnosti je více než padesát obhájců lidských práv potlačováno a je jim odepíráno provozovat praxi obhajováním praktikujících Falun Gongu, disidentů a jiných ohrožených skupin, jako např. farmářů, kterým byla odebrána půda, obětí kontaminovaného mléka a dalších.

Právník Zheng Jiankang tvrdí, že celkové zájmy KS Číny a vlády není možné následovat. Říká: „Jak můžete chtít po soudci, aby ochraňoval 'celkový zájem'? Co je 'celkový zájem'? Jednoduše to znamená, že KS Číny je 'celkový zájem', což má za následek to, že politika KS Číny má nadřazenost nad právem.“

Mnoho internetových uživatelů reagovalo na tuto zprávu, jež přinesla státní agentura Xinhua, a používalo stejných komentářů a výrazů - „fakta, právo, regulérnost a spravedlnost“ - jako způsobu k vyjádření námitek a nespokojenosti.

Jeden internetový uživatel poznamenal, že jak se blíží státní svátek 1. října, Peking posiluje cenzuru internetu a zpřísňuje kontrolu ve správě soudnictví. „Proslov předsedy Nejvyššího soudu nám odhaluje, jaký má KS Číny smysl pro právo.“

Další reakce byla bez obalu: „Předseda soudnictví sám nezná zákon!“

http://www.theepochtimes.com/n2/content/view/22069/