20090828-cina-disident
Jiao Guobiao, bývalý docent Fakulty žurnalistiky a komunikací z Pekingské univerzity (Wu Lianyou/The Epoch Times)

Zatímco tisková kancelář čínské vlády slibovala zahraničním médiím víc příležitostí pro rozhovory, čínské ministerstvo propagandy obeslalo upozornění médiím v pevninské části země, ve kterém jim zakazuje dělat rozhovory nebo publikovat články, napsané kteroukoliv z dvou set čtyřiceti sedmi osob, považovaných za disidenty.

Rádio Sound of Hope kontaktovalo Zan Aizonga (Can Aj-cunga) a Jiao Guobiaa (Ťiao Kuo-piaa), již jsou oba na seznamu disidentů, který režim sestavil. Potvrdili nám, že takovéto černé listiny existují v Číně už delší dobu.

Zan, spisovatel na volné noze a bývalý ředitel pobočky deníku Chinese Ocean News v Zhejiangu, uvedl, že ministerstvo propagandy běžně odesílá takové příkazy v období kolem politicky citlivých dat včetně státních svátků, hlavních sjezdů a důležitých událostí.

Boxun.net napsal, že média dostala příkazem okopírovat černou listinu ručně (aby se zamezilo elektronickému záznamu) a ministerstvo rovněž požadovalo, aby se seznam po okopírování poslal zpět.

Jiao, bývalý docent z fakulty žurnalistiky a komunikací při Pekingské univerzitě, prohlásil, že on sám je na černé listině poslední čtyři nebo pět let. „Od roku 2004 mě nikdy ze seznamu nevyřadili. Někdy jsou na to přísní, jindy laxní. Když si dáte vyhledávat moje jméno na stránkách Xinhua (státní zpravodajská agentura) nebo Sina, neobjeví se vám nic.“

Jiao dodal, že v Číně je nemožné publikovat jakýkoliv článek pod jeho jménem, ať už na internetu nebo v tištěných médiích.

Vyhledávání Jiaova jména na Sina.com našlo jen články, které ho kritizují. Pod výsledky hledání je malým písmem upozornění webových stránek: „V souladu s místními zákony a předpisy nebyly některé výsledky zobrazeny.“

Zan může být na druhou stranu dalším přídavkem na černou listinu. Jeho bloggy na stránkách Sina a Sohu byly nedávno zrušeny.

Zan komentuje: „Předtím nebylo tolik seznamů. Když šlo o příkaz, byl buď ve formě dokumentu nebo telefonní. Teď je všechno tak tajemné. Utajování ale selhalo. Dřív se lidé nezajímali o to, co disidenti píší. Čím víc je po médiích požadováno, aby je ignorovala, tím víc pozornosti jim média věnují. Najdou jiné, alternativní způsoby, jak informace od disidentů získají.“

Zan řekl, že on sám černou listinu se svým jménem neviděl. Vyjádřil se, že kdyby tam své jméno viděl, šel by se s ministerstvem propagandy soudit, protože takový seznam je porušením čínské ústavy i dalších zákonů.

Article in English