Dobový obraz z Číny z období vlády Dynastie Tang. Na obraze je zakladatel buddhismu Sakyamuni při koupeli. (wikimedia.org/ Michael Sullivan's The Arts of China: Fourth Edition 1999)
Dobový obraz z Číny z období vlády Dynastie Tang. Na obraze je zakladatel buddhismu Sakyamuni při koupeli. (wikimedia.org/ Michael Sullivan's The Arts of China: Fourth Edition 1999)
Existuje vztah mezi morálkou, pevným zdravím a dlouhověkostí? Známý zenový mistr Š' Si-čchien (nazývaný také „Kamenný mnich“), žijící za vlády dynastie Tang, vyprávěl lidem o tajemství dobrého zdraví a dlouhověkosti a zachytil jej formou zvláštního receptu.

Napsal: “Jedno vlídné srdce, jeden díl laskavosti, půl míry jemnosti, tři šestnáctiny z porce pravdy, plná odměrka pevné víry, plná míra loajality, pět osmin úcty k rodičům, celá odměrka upřímnosti, všechny nahromaděné zásluhy a ctnosti; přívětivosti a přátelskosti přidej dle svého uvážení.”

Dobří lidé jsou hodní a myslí na druhé. Zřídka bojují o svou slávu a bohatství. Váží si starých lidí a starají se o ty mladé. Lidé v jejich okolí si jich přirozeně váží, a tak jejich povaha je klidná. Mají dobré mezilidské vztahy a jsou šťastní.

V této atmosféře života je neuroendokrynní systém klidný a fyziologické funkce v pořádku. Tělo funguje dobře, imunita je zvýšená a tělo je přirozeně zdravé.

Nemorální lidé žijí sobeckostí. Mají malé srdce, neustále myslí na svůj prospěch, jejich závist je silná a bojují záludně o nevýznamý prospěch. Žijí příliš ve střehu, v mysli uchovávajíc nepřátelskost a napětí.

Tento nehmatatelný psychologický tlak je břemenem pro mysl i tělo a má za následek dysfunkci orgánů, imunity a ostatní nemoci. Jak by mohl takový člověk žít déle?

Kamenný mnich podává metaforický popis, jak vyrobit správné tabletky a užívat ty správné léky. Napsal: “Všechny byliny by měly být připraveny v dobrosrdečném a tolerantním hrnci.”

”Dávej pozor, aby nedošlo při přípravě k připálení a vyschnutí. Prudká povaha by měla být odstraněna. Medicína je rozdrtí na prášek v hrnci ´rovnosti´ za použití ´dvojitého promyšlení´.”

”Udělej pilulku s použitím byliny Boluomi (Artocarpus heterophyllus), velké jako ovoce osvícení. Užívej tabletu třikrát denně v kterýkoliv čas. Měla by se podávat s polévkou ´pokojné mysli´. Když dokážeš opravdově následovat tento recept, nebudeš nemocný.”

Říká: “Nečiň špatných skutků, zatímco předstíráš nevinnost na povrchu, neusiluj o prospěch, který by ublížil druhým, neubližuj druhým skrytým podceňováním, neměj v sobě jedu a zlé úmysly, schované za úsměvem, ani nevytvářej bezdůvodně problémy.
Tohoto všeho se musíš zdržet.”


”Když se použije všech deset ´bylin´, zmiňovaných výše, člověk může dosáhnout dlouhověkosti a štěstí,” zdůrazňuje mnich. “Když použiješ jen čtyři nebo pět z nich, můžeš se stále ještě zbavit nějaké karmy, proudloužit si délku svého života a vyhnout se některým špatným věcem. Pokud nepoužiješ žádnou bylinu, nezískáš nic.”

I kdyby byli Pien-čchüe či Lu-i (známí čínští lékaři) naživu, nemohli by takovou osobu zachránit, protože ho nelze vyléčit. Ať dělá cokoliv – uctívá nebesa, zemi nebo bohy – všechno to bude k ničemu.

Tento recept je vhodný pro lidi všeho věku, nic nestojí a nemusí se vařit. Proč ho každý nepoužívá?

Dr. Benjamin Kong ze Švédska a Dr. Xiu Zhou ( čti Siou Čou) z Německa jsou hlavními redaktory China Research Group.

Article in English