20090805-cina-lecitelstvi-menispermum
Lunoplod má prokazatelné účinky při snižování krevního tlaku. (Borealis55/wikimedia)
Podstata snižování vysokého krevního tlaku čínským léčitelstvím spočívá v nápravě příčiny, která ho vyvolává.

Odborník na čínskou medicínu, Dr. Alex Perry z kliniky Blue Sky ve městě Canberra, říká: „Čínská medicína se pokouší – částečně z pohledu nauky o příčinách nemoci – určit, odkud problém pochází. Pokud můžete zúžit hledání pravděpodobných příčin nemoci na životní styl pacienta nebo emocionální faktory, potom je to lepší přístup, než pouhé zaměřování se na samotné snižování krevního tlaku. ...“

Doktor Perry říká, že „propojení lidské mysli a těla je velmi silné. Duševní, emocionální a fyzická činnost člověka má na samotnou fyziologii skutečně vážný dopad – vysoký krevní tlak je toho dobrým příkladem.“ Krevní tlak mohou ovlivňovat různé faktory životního stylu, včetně pití alkoholu, fyzického, psychického a emocionálního vypětí a podobně.

Bylinné kůry

V čínském léčitelství se používá k úpravě krevního tlaku řada léčivých rostlin. Jejich cílem je podněcovat ledviny k většímu vylučování moči; rozšiřovat krevní cévy; regulovat nervový, kardiovaskulární a endokrinní systém a regulovat krevní zásobování vnitřních orgánů a mozku.

Šanghajský institut pro výzkum vysokého krevního tlaku prozkoumal čtyři sta devadesát osm různých léčivých rostlin a zjistil, že sto třicet šest druhů z nich pomáhá při snižovat vysoký krevní tlak. Mezi tyto rostliny patří například Stephania tetrandra, Apocynum lancifolium, Lunoplod dahurský, Blahokeř trojmý, Uncaria sinensis a  Pheretima asperillum. Vliv na prokazatelné snížení tlaku mělo podle výzkumu institutu celkem padesát šest různých bylinných receptů.

Byliny mají v čínském lékařství široké využití. Doktor Perry říká, že také existuje na dvacet různých rostlin, které se mohou použít v různých kombinacích a ve výsledku způsobit zklidnění činnosti jater.

Předmětem jejich studií byl také známý žen-šeň, ale zjistilo se, že jeho účinky mohou krevní tlak nejen snižovat, ale i zvýšit, proto by měl člověk s vysokým krevním tlakem jeho použití nejdříve konzultovat s lékařem.

Akupunktura a čchi-kung

Další používané léčebné postupy obsahují například přikládání baněk, čchi-kung[1] a akupunkturu. Akupunktura je prastará nauka čínského lékařství, která popisuje činnost systému energetických drah uvnitř lidského těla. V současné době se jí dostalo také pozornosti ze strany západní medicíny, která ji kombinuje s využitím západních metod diagnózy pomocí lékařské techniky. „Obyčejně používáme kombinaci akupunktury a bylinné léčby. Někteří praktikanti čínského léčitelství používají výlučně akupunkturu, jiní jen bylinnou léčbu a někteří používají jejich kombinaci,“ říká doktor Perry, ale také podotýká, že „v některých případech nebezpečného zvýšení krevního tlaku je vhodnější použít k léčbě západní medicínu.“

Dr. Benjamin Kong ze Švédska a Dr. Xiu Zhou z Německa jsou hlavními redaktory China Research Group.

[1] čchi-kung (či-kung) jsou tradiční čínská energetická cvičení pro zdraví a dobrou kondici.

Article in English