Čeští poslanci - členové Skupiny přátel Tibetu parlamentu České republiky využili impulsu předsedkyně sdružení Kateřiny Jacques a napsali otevřený dopis představitelům Čínské lidové republiky. List oficiálním čínským místům vznikl právě ve dnech, kdy si celý svět připomíná 50. výročí tibetského povstání a odchodu dalajlámy do indického exilu. Odkazuje také na demonstrace ve Lhase z loňského března, které byly největší za posledních dvacet let a během jejichž krvavého potlačení byly desítky až stovky lidí zabity a další tisíce zraněny a pozatýkány.

Na dotaz Velké Epochy, co si poslanci od této aktivity slibují, odpověděla poslankyně Kateřina Jacques: „Účelem této symbolické akce, která má charakter apelu, je především upozornit na tibetskou otázku. Otevřený dopis není adresován jen velvyslanectví Čínské lidové republiky. Směřuje také všem, kteří se k naší výzvě chtějí připojit. Oslovili jsme parlamentní skupiny přátel Tibetu v Kanadě, Austrálii a Německu a také Tibet Integroup Evropského parlamentu s úmyslem odstartovat řetězovou akci. Dopis je také určen médiím, která jeho šířením mohou dát dobrý signál veřejnosti.“

Člen Skupiny přátel Tibetu poslanec Radim Chytka upozornil na to, že rozhovory mezi představiteli Čínské lidové republiky, tibetskou exilovou vládou a dalajlámou byly loni na podzim pozastaveny, a to bez jakéhokoli pozitivního výsledku. K obsahu otevřeného dopisu uvedl: „Za velmi důležité považuji zejména obnovení dialogu mezi tibetskou exilovou vládou a vládou Čínské lidové republiky. Problém Tibetu zde existuje, nelze před ním zavírat oči. Bez dialogu se nic nevyřeší.“

Otevřený dopis Huo Yuzhen, velvyslankyni Čínské lidové republiky v České republice

V Praze, 2. března 2009

My, členové Skupiny přátel Tibetu Parlamentu České republiky,

s vědomím toho, že:

si 10. března 2009 připomínáme 50. výročí tibetského povstání ve Lhase v březnu loňského roku propukly ve Lhase a po celém Tibetu největší demonstrace za posledních 20 let během krvavého potlačování loňských březnových demonstrací byly zabity desítky až stovky lidí, tisíce lidí byly zraněny nebo zatčeny a řada lidí již byla odsouzena situace v Tibetu a postavení Tibeťanů se od března loňského roku nijak nezměnily rozhovory mezi představiteli Čínské lidové republiky, tibetskou exilovou vládou a dalajlámou byly na podzim pozastaveny bez jakéhokoliv pozitivního výsledku

vyzýváme představitele Čínské lidové republiky, aby:

se zdrželi jakéhokoli násilného potlačování pokojných demonstrací ve Lhase, Tibetské autonomní oblasti i dalších oblastech obývaných Tibeťany.
v zájmu objektivního informování umožnili zástupcům sdělovacích prostředků a tiskových agentur přítomnost ve Lhase a dalších oblastech obývaných Tibeťany.

umožnili přítomnost zástupců OSN a Evropské Unie ve Lhase a dalších částech Tibetu a umožnili jim tak monitorování situace.

pokračovali v přerušených rozhovorech s tibetskou exilovou vládou a Jeho Svatostí dalajlámou a závěry vzešlé z těchto rozhovorů využili jako východisko při řešení situace v Tibetu.

Kateřina Jacques
předsedkyně Skupiny přátel Tibetu Parlamentu ČR