„Všechna kuřata v naší vesnici uhynula. Nevíme, co to bylo za nemoc. Nemohli jsme je vyléčit. Léky nefungovaly a nemoc se šířila velmi rychle,“ uvedl vesničan z obce Guanba. (Ilustr. foto: AP/SITA)
„Všechna kuřata v naší vesnici uhynula. Nevíme, co to bylo za nemoc. Nemohli jsme je vyléčit. Léky nefungovaly a nemoc se šířila velmi rychle,“ uvedl vesničan z obce Guanba. (Ilustr. foto: AP/SITA)

Obyvatelé provincie Jiangsu prozradili rádiu Sound of Hope („Hlas naděje“), že vypuknutí nákazy ptačí epidemie, které nedávno připustilo čínské ministerstvo zemědělství, ve skutečnosti začalo již před měsícem. Uhynulá kuřata byla mezitím ilegálně zpracována a prodána do jiných provincií.

Místní obyvatelé si stěžují, že režim tajil informace o epidemii. Tvrdí také, že funkcionáři nezvládli prevenci a nijak neomezují ani nekontrolují prodej kuřat.

Personál veterinární stanice ve městě Haian rádiu Sound of Hope (SOH) potvrdil, že zde „asi před měsícem“ řádil slepičí mor.

Obyvatelé obce Guanba v městské aglomeraci Dongtai uvedli, že sedmdesát procent místních kuřat padlo za oběť infekci. Příznaky byly průjem, odmítání potravy, zelené exkrementy a uhynutí do 24 hodin. Zemřely stovky tisíc kusů drůbeže.

„Všechna kuřata v naší vesnici uhynula. Nevíme, co to bylo za nemoc. Nemohli jsme je vyléčit. Léky nefungovaly a nemoc se šířila velmi rychle,“ uvedl vesničan z obce Guanba.

Lidé z města Tangyang v Dongtai, si také stěžují, že úřady účinně nezasáhly. V médiích se zpráva o nákaze vůbec neobjevila. „Vláda neoznámila veřejnosti faktický rozsah epidemie a rozsah ztrát. Chybí nám jednotný systém prevence epidemií. Žádný oficiální koncept nestanoví, jak zacházet s exkrementy (nemocných zvířat), a tak se vzduchem šíří všechny možné bakterie. Oficiální výše ztrát v našem regionu je 160 milionů yuanů (cca 475 mil. Kč). Nejsem si jistý, jestli to je ptačí chřipka, ale přinejmenším to je slepičí mor. Vláda nadále tají veškeré informace. Případy nákazy nikdo účinně nesleduje a proto mezitím onemocněla další kuřata.“

Podle místních obyvatel někteří bezohlední obchodníci nakoupili za minimální cenu (cca 10 Kč za kus) uhynulá kuřata a po zpracování je prodávali do celé Číny. Zpracovaná uhynulá kuřata byla údajně prodána do Šanghaje, Shandongu a Henanu. „Vláda prodej kuřat nesleduje,“ sdělil SOH obyvatel města

Tangyang a dodal: „Viděl jsem policejní auto a bagr – přijeli, aby nechali spálit a pohřbít mrtvá kuřata. Někteří chovatelé šli na úřady, protože vláda slíbila náhradu 10 yuanů za každé spálené kuře. Ale vláda na ně poslala pořádkovou policii. Prodej kuřat, kachen a hus je ve skutečnosti velmi snadný, žádný úřad ho nesleduje.“

Nejmenovaný zdroj tvrdí, že nemocná kuřata byla po usmrcení vymáchána v roztoku peroxidu vodíku a rychle zmražena. Kolem ohniska nákazy je údajně přes deset továren, kde se mrtvá kuřata zpracovávají dvacet čtyři hodin denně. Desítky tisíc takových kuřat byly prodány do celé Číny nebo uchovány na období nákupní horečky kolem čínského Nového roku. Další stovky tisíc kuřat jsou údajně skladovány v místních mrazírnách.