Anketa v Texasu: Obama je muslim, Prezidentske volby v USA, Barack Obama, John McKain
Demokratický kandidát na prezidenta USA senátor Barack Obama. (AP/SITA)

Pouze jeden den před prezidentskými volbami zjistil průzkum vedený Texaskou universitou, že republikánský kandidát John McCain v Texasu s pohodlným náskokem vede. Průzkum nicméně přinesl ještě jedno, mnohem překvapivější zjištění.

Celostátní průzkum Texaského politického projektu a oddělení vlády při Texaské universitě odhalil, že 23 procent místních voličů si myslí, že demokratický prezidentský kandidát Barack Obama je muslimského vyznání.

Z 550 registrovaných voličů oslovených při anketě identifikovalo ilinoiského senátora správně (jako křesťana) 45 procent. Dalších 28 procent nedokázalo určit, jaké je Obamovo vyznání.

Čísla jsou neobvyklá, podle celonárodního hlasování se mělo za to, že pouze 5 – 10 procent Američanů stále věří, že Obama je muslim. Jde o fámu, která se šíří prostřednictvím televizních talk show a internetu.

Průzkum dále potvrdil, že v tradičně pro-republikánském Texasu vede McCain o jedenáct procent před Obamou, tedy s velkou rezervou. Zbývajících 8 procent texaských voličů zůstává nerozhodnuto.

Preference viceprezidentského kandidáta ukazují v Texasu podobný trend, voliči inklinují k republikánce Palinové, která vede o 8 procent před Bidenem.

Anketa byla realizována mezi 15. a 22. říjnem prostřednictvím telefonických hovorů. Tolerance chybovosti je 4,2 procenta.