Pekingský (olympijský) organizační výbor odpálil do bouřkových mraků okolo Pekingu 1 140 raket z 21 stanovišť, aby se pojistil, že se během zahajovací show OH z mraků nespustí déšť. Na své misi s cílem oslnit svět nedaly komunistické úřady matce přírodě žádnou šanci.

Obyvatelé blízké provincie Hebei se ještě den před olympijskou ceremonií brodili ve vodě, v důsledku dešťových srážek, které v oblasti dosáhly výšky 100 mm.
 
Granáty, rakety, letadla a hořáky na vrcholcích kopců byly použity, aby „osely“ mraky jodidem stříbrný či jinými chemikáliemi, jež rozptylují vlhkost nebo způsobují, že srážky padnou rychleji než přirozenou cestou.

Čínské úřady vyhlašují, že technologie ovládání počasí zmírňuje nedostatek vody a farmářům šetří miliony yuanů. Velké oblasti Číny totiž neustále bojují s velkými suchy.

Technologie vyvolávající déšť se stala tak populární, že způsobila takzvanou „dešťovou nenasytnost“ – kdy spolu farmáři navzájem bojují o déšť.

Státní noviny China Daily popsaly případ ve vnitrozemské provincii Henan, kde pět sousedních, suchem zasažených měst soutěžilo v „sestřelení“ mraků ve chvíli, kdy obloha vypadala slibně. Déšť nakonec získala města, která jednala nejrychleji. Úřady měst, která se o déšť nezasadila dostatečně agilně, nicméně obvinily ostatní města z nekalé soutěže a „krádeže mraků“.

„Dešťové rakety“ jsou obecně používány v předvečer mezinárodních událostí nebo při návštěvách hodnostářů, oznámil už před několika lety John Taylor z televizní stanice ABC.

„Život v Pekingu je podivný… jak prší v předvečer důležitých akcí. Ať už jde o velkou domácí událost nebo návštěvu zahraničního politika, úřady nechají zapršet den předem a dočasně tak vytvoří modré nebe bez obvyklé mlhy,“ uvedl Taylor v odpoledním programu televize ABC.