Steven Spielberg
Hollywoodský režisér Steven Spielberg by mohl opustit svou olympijskou funkci kvůli genocidě v Dárfúru. (AP/SITA)

Guru hollywoodské režie Steven Spielberg možná odejde ze své funkce uměleckého poradce olympijských her v roce 2008 kvůli pokračujícímu financování dárfúrské genocidy ze strany Pekingu.

Spielbergův mluvčí uvedl, že režisér má v úmyslu nadále vyvíjet nátlak na čínský režim, aby změnil svou politiku, a nic nevylučuje - včetně odstoupení ze své neplacené pozice uměleckého poradce.

"Steven učiní rozhodnutí ohledně své spolupráce s Číňany v příštích několika týdnech. Naším hlavním zájmem je ukončit tu genocidu. Nikomu není jasné, jak to nejlépe udělat," řekl Spielbergův mluvčí Andy Spahn pro webový článek na ABCnews.com.

Hollywoodský velikán se dostal pod palbu mezinárodní kritiky za to, že nevyvíjel dostatečný nátlak na Peking, který je obviněn z prodeje zbraní súdánské vládě. A právě tyto zbraně prý končí v rukou arabských ozbrojenců, kteří v oblasti vyvraždili už 200 tisíc mužů, žen a dětí. Kolem 2,5 milionu lidí přišlo v důsledku zvěrstev páchaných v této severoafrické zemi o svůj domov.

V březnovém úvodníku Wall Street Journalu s názvem "Genocidní olympiáda" hollywoodská herečka a aktivistka Mia Farrowová přirovnala Spielberga k nacistické režisérce Leni Reifenstahlové, která oslavovala berlínskou olympiádu v roce 1936 ve filmu Olympia.

"Už tak je dost špatné, že tolik sponzorů chce, aby svět během her odvrátil zrak od těch zvěrstev," napsala Farrowová.

"Ale stejným zklamáním je i rozhodnutí umělců, jako je režisér Steven Spielberg, který tento měsíc potichu navštívil Čínu, protože má v plánu pomoci zinscenovat olympijské slavnosti - aby vylepšil Pekingu image."

Avšak čtyři dny po odvysílání těchto slov poslal Spielberg dopis odsuzující zabíjení v Dárfúru a vyzývající čínského prezidenta Chu Ťin-tchaa, aby použil svůj vliv v dané oblasti k ukončení lidského utrpení.

"Věřím, že není většího zločinu proti lidskosti, než je genocida... Připojuji svůj hlas k těm, kdo žádají, aby Čína změnila svou politiku vůči Súdánu a tlačila na súdánskou vládu k přijetí vstupu mírových sborů OSN, aby bránily oběti genocidy v Dárfúru," píše v dopise uveřejněném rozhlasovou stanicí National Public Radio (NPR).

Spielberg si vysloužil pověst jedné ze sociálně uvědomělejších hollywoodských celebrit poté, co natočil svůj oscarový velkofilm o holocaustu Schindlerův seznam.

Po úspěchu tohoto dramatu v roce 1994 založil Nadaci obrazových dějin pro oběti šoa, z jejíž produkce již vyšlo přes 50 tisíc videozáznamů, na nichž jsou zachycena svědectví těch, kdo přežili holocaust.

Letos jeho nadace oznámila, že rozšíří okruh své osvětové činnosti a obrátí svou pozornost na zaznamenávání očitých svědectví genocidy ve Rwandě, Dárfúru a Kambodži a také příběhy ze života za jihoafrického apartheidu.

Mezitím Výbor pro lidská práva OSN v pátek 17. července vyzval Súdán, aby zastavil a soudně stíhal válečné zločiny v Dárfúru a zajistil, že se ozbrojencům, kteří provádí etnické čistky, nedostane žádné podpory.